DAJ CYNK

AMD szykuje nową grafikę? Pojawił się układ Navi 21 XTXH

NeR1o

Sprzęt

AMD Radeon

AMD przygotowało nowy układ graficzny Navi 21 XTXH. Czy to oznacza, że Czerwoni szykują nowy model karty graficznej Big Navi?

Kilka tygodni temu AMD oficjalnie zaprezentowało karty graficzne Big Navi, czyli Radeony RX 6000. Chociaż premiera jak najbardziej miała miejsce, to wiele osób określa ją mianem papierowej, ponieważ dostępność GPU jest mocno ograniczona. Kart w tym momencie praktycznie nie da się kupić, a na pewno nie w standardowych, rynkowych cenach. To jednak nie przeszkadza Czerwonym w pracach nad kolejnymi modelami. AMD prawdopodobnie szykuję zupełnie nową kartę graficzną, opartą na tajemniczym układzie Navi 21 XTXH.

AMD pracuje nad nową kartą graficzną?

W tym momencie w ofercie AMD znajdują się trzy karty graficzne Big Navi: Radeon RX 6800 (Navi 21 XL), Radeon RX 6800 XT (Navi 21 XT) oraz Radeon RX 6900 XT (Navi 21 XTX). Każda z nich różni się pod względem specyfikacji i tym samym wydajności. Wkrótce do tego grona może dołączyć kolejny model, oparty na układzie Navi 21 XTXH. Niestety, na ten moment nie znamy jego specyfikacji. Nie wiemy nawet, czy będzie to model wyższy od Radeona RX 6900 XT, czy też może niższy, np. Radeon RX 6900 (bez XT).

AMD Radeon RX 6900 Navi 21 XTXH

Układ AMD Navi 21 XTXH równie dobrze może być albo wersją inżynieryjną, która finalnie nigdy nie trafi do sprzedaży, albo flagowym modelem, ale szykowanym z myślą o komputerach przenośnych. Na drugą ewentualność wskazuje litera H, która jest przecież używana między innymi w mobilnych procesorach AMD Renoir (Ryzen 4000). Z drugiej strony ewentualna karta Radeon RX 6900 mogłaby być odpowiedzią na GeForce'a RTX 3080 Ti, którego Nvidia podobno szykuje. Póki co warto jednak poczekać na oficjalne potwierdzenie. Najważniejsze jednak, aby model ten w ogóle dało się kupić.

Zobacz: MSI potwierdza datę premiery procesorów Intel Rocket Lake
Zobacz: Epic naprawia problem, który powodował nagrzewanie procesorów

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: VideoCardz

Przewiń w dół do następnego wpisu