Szef InPostu bierze się za politykę. Możesz do niego dołączyć

Szef InPostu — Rafał Brzoska — ruszył z nową inicjatywą o nazwie SprawdzaMY. Może w niej uczestniczyć każdy z nas.

Damian Jaroszewski (NeR1o)
19
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Szef InPostu bierze się za politykę. Możesz do niego dołączyć

Zaledwie kilka dni temu (10 lutego) premier Donald Tusk, w trakcie konferencji prasowej, zaproponował szefowi InPost — Rafałowi Brzosce — przygotowanie propozycji zmian i deregulacji, które miałyby uprościć przepisy oraz ułatwić życie milionów Polaków.

Dalsza część tekstu pod wideo

Oczywiście trudno uwierzyć w to, że nie było to wcześniej omówione i przygotowane. Natomiast faktem jest, że Rafał Brzoska się zgodził i natychmiast wziął do prac. Stworzył zespół ekspertów, który przygotował propozycje zmian w przepisach. Dzisiaj ruszyła też strona internetowa SprawdzaMY.com, gdzie każdy obywatel może zgłaszać swoje pomysły.

Rafał Brzoska bierze się za deregulacje

Dzisiaj, chwilę przed godziną 8:00 ruszyła strona internetowa sprawdzamy.com. To właśnie z niej dowiadujemy się, jakie pomysły ma grupa ekspertów i kim są osoby odpowiedzialne za propozycje. Lista jest długa, ale znajdują się na niej między innymi:

  • Anna Streżyńska — była prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, która między innymi obniżyła ceny usług telekomunikacyjnych w Polsce.
  • dr hab. Piotr Sankowski — doktor habilitowany nauk matematycznych i informatyki
  • dr hab. n. pro. Robert Gwiazdowski — doktor habilitowany nauk prawnych
  • Jakub Banaszek — prezydent Chełma i wiceprezes Związku Miast Polskich
  • Dorota Korycińska — Prezeska Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej oraz Stowarzyszenia Neurofibromatozy Polska

A to tylko część zespołu. W sumie ekspertów, poza samym Rafałem Brzoską, jest trzynastu.

Zbyt skomplikowane przepisy, nadmierna biurokracja i niejasne regulacje spowalniają rozwój gospodarczy i utrudniają życie milionom Polaków. SprawdzaMY to inicjatywa przedsiębiorców, ekspertów i obywateli, którzy chcą to zmienić. Tworzymy realne propozycje deregulacyjne, które ułatwią prowadzenie działalności, uproszczą codzienne procedury administracyjne i poprawią jakość życia wszystkich – pracowników, przedsiębiorców, ale też urzędników.

- czytamy na stronie projektu.

Co ważne, może do niego dołączyć każdy, kto ma ciekawe pomysły. Na stronie jest specjalny formularz, przez który obywatele mogą zgłaszać własne propozycje zmiany przepisów i deregulacji. Nie oznacza to jednak, że zespół chce polegać na pomysłach innych. Już teraz przygotowali kilka własnych propozycji. To między innymi:

  • Domniemania niewinności podatnika w rozliczeniach podatkowych
  • Wprowadzenie obowiązku stosowania się organów podatkowych do korzystnych dla podatników orzeczeń TSUE.
  • Ograniczenie nadużyć w stosowaniu aresztów tymczasowych przeciwko obywatelom.
  • Zrównanie ważności dokumentacji elektronicznej z papierową.
  • Identyfikacja kolejnych usług, które można przenieś do aplikacji mObywatel
  • Przepisy AI Act — konkurencyjność AI w Polsce.