DAJ CYNK

UE zdelegalizuje twój telewizor. Nie, to nie żart

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

UE zdelegalizuje twój telewizor. Nie, to nie żart

Telewizory mogą wkrótce zniknąć z polskich sklepów. Te najnowocześniejsze – 8K i MicroLED – ale też przeważająca część starszych modeli 4K i HD. Powód? Nowe eko limity przewidywane przez Komisję Europejską. Związek Cyfrowa Polska alarmuje i apeluje do rządu o interwencję.

Polacy chętnie kupują coraz nowocześniejsze telewizory, w naszym kraju istnieje też jeden z największych ośrodków produkcji sprzętu RTV w Europie. Pięć głównych zakładów montażowych, 30 tysięcy pracowników oraz produkcja o wartości aż 36 mld złotych rocznie. 

Jak sugeruje branżowy Związek Cyfrowa Polska, teraz jednak producenci będą musieli zmierzyć się z poważnym problemem. Zapis w rozporządzeniu Komisji Europejskiej dotyczący ekologicznego projektowania wyświetlaczy elektronicznych ma spowodować, że zatrzymany zostanie rozwój nowoczesnej technologii 8K i MicroLED. Uderzy to także w cały rynek RTV.

Sprawa dotyczy wymogów tzw. ekoprojektu dla wyświetlaczy elektronicznych. Prezentowane w rozporządzeniu Komisji Europejskiej limity zużycia energii dla wyświetlaczy elektronicznych o rozdzielczości 8K i MicroLED są nieadekwatne do sytuacji rynkowej. Producenci telewizorów tego typu nie będą w stanie dostosować się do ustalonych limitów

 – wyjaśnia Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

Unia nie nadąża za rozwojem technologii

Jak wyjaśnia Związek Cyfrowa Polska, źródłem prawnych problemów jest to, że unijne wymogi dla ekranów 8K opierają się na ambitnych założeniach z lat 2014-2017, kiedy ta technologia dopiero powstawała. Tymczasem wyświetlacze 8K weszły na rynek wewnętrzny UE pod koniec 2018 r., a MicroLED – dopiero w 2022 r. W rezultacie unijne wymagania są niedostosowane do faktycznego poziomu rozwoju technologii, normy są zbyt wyśrubowane.

Unijne regulacje mają obowiązywać już od 1 marca 2023 r. Jak przewiduje Związek Cyfrowa Polska, oznacza to, że wiosną przyszłego roku najnowocześniejsze telewizory 8K znikną ze sklepowych półek

Odbije się to rykoszetem na całym rynku telewizorów. Cyfrowa Polska szacuje, że ze sklepów będzie trzeba wycofać dodatkowo nawet 70 proc. modeli 4K oraz 50 proc. HD. Unijne przepisy uderzą głównie w podstawowe najtańsze modele, które zużywają więcej energii.

UE zdelegalizuje twój telewizor. Nie, to nie żart
Analiza 1281 modeli telewizorów wprowadzonych na rynek w 2021 roku, pod kątem wymagań wchodzących od 1 marca 2023 r.

Branża apeluje do rządu

Eksperci branżowi wystosowali w tej sprawie pismo do ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy.

Zwracamy się z prośbą o interwencję Pana Ministra w tej sprawie na forum europejskim w celu przeprowadzenia przez Komisję Europejską rzetelnego przeglądu rynku oraz urealnienia limitów EEI dla wyświetlaczy 8K i MicroLED

– pisze Związek Cyfrowa Polska.

Związek apeluje o odroczenie wejścia w życie nowych regulacji do czasu zakończenia wymaganego przeglądu i rewizji przepisów.

Zobacz: Trochę szok. Rosja chce skopiować prawo Unii Europejskiej
Zobacz: Telefon czy telewizor? Wiemy, z czego chętniej korzystają Polacy

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, Związek Cyfrowa Polska

Źródło tekstu: Związek Cyfrowa Polska