DAJ CYNK

Księżyc popsuty. Elon Musk wśród podejrzanych

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

Księżyc popsuty. Elon Musk wśród podejrzanych

Na powierzchni Księżyca zaobserwowano coś, czego wcześniej tam nie było. Podwójny krater powstał w wyniku uderzenia, lecz naukowcy jeszcze nie wiedzą, co je wywołało. W gronie podejrzanych znajduje się Elon Musk i Chińczycy.

Księżyc jest jedynym naturalnym satelitą Ziemi i zarazem pierwszym innym ciałem niebieskim, na którym udało się postawić ludzką stopę. Jego topografia nie stanowi dla nas już tajemnicy od kiedy po jego orbicie krąży Lunar Reconnaissance Orbiter, amerykańska sonda, która dokładnie obserwuje powierzchnię Księżyca.

To właśnie dzięki zdjęciom z tej sondy było możliwe ujrzenie niespotykanego zjawiska. Na powierzchni Księżyca pojawił się podwójny krater, którego tam wcześniej nie było.

Tajemnicze kratery na Księżycu

Same kratery na Księżycu nie są niczym dziwnym, naturalny satelita Ziemi w całości jest takowymi pokryty, lecz podwójne kratery są o wiele rzadziej spotykane. Najnowsze powstały w sąsiedztwie o wiele większego krateru Hertzsprung, choć same nie są zbyt pokaźnych rozmiarów.

Jeden z nich ma średnicę o długości 16 m, a drugi 18 m. Dla porównania, średnica Hertzsprunga rozciąga się na ponad 500 kilometrów. 

Elon Musk czy Chińczycy? Naukowcy mają wątpliwości

Według naukowców z NASA wymienione kratery powstały w wyniku uderzenia części rakiety o powierzchnię Księżyca. Naukowcy sugerują, że musiała ona mieć dużą masę z obu stron, by powstał podwójny krater. To jest pewną sugestią, kto mógłby być odpowiedzialny za uderzenie.

Początkowo naukowcy wskazywali, że powstałe kratery są wynikiem zderzenia się części rakiety Elona Muska z powierzchnią Księżyca. Może się jednak okazać, że miliarder i jego przedsiębiorstwo SpaceX są niewinni.

Bardziej wnikliwe przyjrzenie się sprawie wskazało, że w rzeczywistości zniszczeń na Księżycu dokonał fragment rakiety Long March 3C, która brała udział w misji Chang’e 5 w 2014 roku. Chińczycy zaprzeczają jakoby była to ich sprawka. Minister Spraw Zagranicznych zarzeka się, że ich booster wylądował w oceanie niedługo po starcie rakiety.

Zobacz: Mars zagrożeniem dla ludzkości. Naukowcy ostrzegają
Zobacz: Kosmiczny kanibal istnieje. Naukowcy nie mają wątpliwości

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NASA

Źródło tekstu: NASA