Kierowcy muszą zapłacić, inaczej ryzykują. Mają czas do 25 lutego

Właściciele pojazdów powinni pamiętać o obowiązku opłaty za posiadany w aucie radioodbiornik. A czasu na zapłatę zostało coraz mniej. Już za 11 dni Poczta Polska może ruszyć z kontrolami.

Anna Kopeć (AnnaKo)
3
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Kierowcy muszą zapłacić, inaczej ryzykują. Mają czas do 25 lutego

Poczta Polska ruszy z kontrolami już po 25 lutym 

Każdy posiadacz auta ma obowiązek uiszczenia opłaty za radioodbiornik do 25 lutego 2025 roku. Kontrole przeprowadzone przez pracowników Poczty Polskiej mogą po tym czasie skutkować mandatami. Obowiązek takiej opłaty za radioodbiornik, ciąży zarówno na osobach prywatnych, jak i na przedsiębiorcach. Zgodnie z cennikiem opłat na rok 2025, widniejącym na stronie Poczty Polskiej, koszt miesięczny wynosi 8,70 złotych, co w przeliczeniu rocznym daje sumę 104,40 złotych

Dalsza część tekstu pod wideo

To znaczący wzrost cen, w porównaniu z rokiem 2023, kiedy to opłata roczna stanowiła 90 złotych. 

Mandaty za niewniesienie należytej opłaty

Obowiązek to obowiązek. Póki on istnieje, należy go przestrzegać. Tym bardziej, że niepłacenie za posiadanie radioodbiornika w aucie może skutkować karą ponad 260 złotych. Dlaczego właśnie taka kwota? Odpowiedź jest prosta. To suma 30-krotności miesięcznej opłaty. Może też zostać doliczona kwota zaległości za poprzednie miesiące, co sprawi, że mandat będzie wyższy. Całe zadłużenie z racji niepłacenia abonamentu RTV ulega przedawnieniu po 5 latach, liczone od końca roku w którym upłynął termin do zapłaty. 

Kontrolerzy mogą zza szyby sfotografować radioodbiornik, zamontowany w pojeździe. Jest to jednak kwestia dyskusyjna. Zdjęcie samo w sobie nie wystarczy, kontrolerzy powinni zweryfikować, czy odbiornik jest sprawny i rzeczywiście odbiera radio. To dopiero jest podstawą do naliczenia stosownej opłaty. 

Zwolnione z opłaty za radioodbiornik są osoby, które posiadają auto w leasingu lub są najemcami pojazdu. Warto pamiętać także o tym, że jeśli właściciel opłacił, zgodnie z taryfikatorem, abonament RTV za sprzęt zarejstrowany w domu, nie musi on płacić dodatkowo za radiooodbiornik w samochodzie. Wyjątkiem są auta firmowe. 

Oczywiście, wiele się ostatnio słyszy o tym, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje nad projektem, który zlikwidowałby istniejący abonament na rzecz opłaty audiowizualnej. Ale póki prace nie zostaną oficjalnie ukończone, musimy stosować się do starych zasad.