DAJ CYNK

Zuckerberg zapłaci karę. Aż 405 milionów euro za upublicznianie danych

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Aplikacje

Irlandzka Komisja Ochrony Danych wszczęła postępowanie przeciw władzom Instagrama, w wyniku którego została nałożona gigantyczna kara na firmę Meta, właścicieli platformy społecznościowej.

Sprawa śledztwa przeciwko Instagramowi nie jest wcale taka nowa. Irlandzki urząd rozpoczął je już dwa lata temu, lecz wynik sprawy został ogłoszony dopiero teraz. Meta została ukarana grzywną w wysokości 405 milionów euro za niewłaściwe obchodzenie się z danymi osób nieletnich i tym samym złamanie przepisów RODO.

Instagram ukarany za upublicznianie danych osób nieletnich

Śledztwo Irlandzkiej Komisji Ochrony Danych skupiało się wokół dwóch typów działań Instagrama, w których złamane zostały europejskie zasady dotyczące ochrony danych. Platforma społecznościowa przede wszystkim pozwalała na założenie konta biznesowego osobom w wieku 13-17 lat. Dane takiego konta są dostępne publicznie, co jest złamaniem przepisów dotyczących ochrony informacji o nieletnich. Ponadto, przedsiębiorstwo w niektórych przypadkach miało pozwalać, by dane kont osób nieletnich były domyślnie upublicznione. 

Nie jest to pierwszy raz, gdy na przedsiębiorstwo Marka Zuckerberga została nałożona grzywna przez DPC (Data Protection Commission). Poprzednim razem na jego firmę została nałożona kara za nieinformowanie użytkowników komunikatora WhatsApp w jaki sposób są zbierane i wykorzystywane ich dane. Wtedy Facebook musiał zapłacić 225 milionów euro kary.

Zobacz: Rosja rozpoczyna sprzedaż swojego systemu operacyjnego. Znamy cenę
Zobacz: Sklep Google Play uległ. Idzie rewolucja w płatnościach

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: 123

Źródło tekstu: The Verge