DAJ CYNK

Huawei B529s - stacjonarny router do Internetu mobilnego

30.09.2017

Dodane przez: Marcin Kozlowski

Kategoria: Testy sprzętu

Interakcje: 56380

W połowie września T-Mobile wraz z nowym Internetem domowym LTE wprowadził do oferty router stacjonarny Huawei B529s.



W połowie września T-Mobile zaprezentował nową ofertę Internetu domowego LTE. Sieć stawia na jakość, a użytkownik wybierać ma szybkość, nie martwiąc się o ilość przetransferowanych danych.

Zobacz: Nowa oferta Internetu domowego T-Mobile

Wraz z nową ofertą sieć wprowadziła do oferty nowy "stacjonarny" router i właśnie na tym sprzęcie teraz się skupimy.

Huawei B529s-23a to urządzenie, które jest dostępne na wyłączność tylko w sieci T-Mobile. Router ma być prosty w obsłudze i tak naprawdę nie ma wymagać dodatkowej instalacji. Użytkownik dostanie go z włożoną kartą SIM bez kodu PIN, a całość gotowa będzie od razu do użycia w momencie powrotu do domu.

Zacznijmy jednak od specyfikacji routera Huawei B529s-23a:

  • Wymiary: 120 × 120 × 127 mm, masa: 672 g
  • Zakresy częstotliwości EDGE/GPRS/GSM: 2/3/5/8 (1900/1800/850/900 MHz)
  • Zakresy częstotliwości 3G/HSPA/DC-HSPA+: 1/8 (2100/900 MHz)
  • Zakresy częstotliwości LTE: 1/3/7/8/20/32/38 (FDD: 2100/1800/2600/900/800/1500 MHz, TDD: 2600 MHz)
  • Prędkości: DC-HSPA+: 42/5,76 Mb/s, LTE cat.6: 300/50 Mb/s
  • WLAN: 802.11 a/b/g/n/ac (Dual Band 2,4/5 GHz) - dwie sieci
  • Zewnętrzne złącza antenowe: dwa porty TS-9
  • Złącze sieciowe LAN/WAN (RJ45)
  • Gniazdo dla karty microSIM
  • Wbudowany akumulator litowo-jonowy: 3000 mAh
  • Zasilacz dedykowany: DC 12V/2A
  • Obsługa: DHCP Server, DNS RELAY oraz NAT, wraz z usługami zabezpieczającymi
  • Router obsługuje max 64 urządzenia

Wygląd routera jest przyjemny dla oka. Obudowa w kształcie sześcianu o zaokrąglonych krawędziach, wykonana została z czarnego tworzywa o matowej powierzchni. Przyjemnym akcentem jest biegnący w poziomie, przez środek pasek - w kolorze magentowym. Jak się okazuje, jest to element świecący, ale na szczęście to podświetlenie można wyłączyć przyciskiem. Na przednim panelu, oprócz wspomnianego przycisku, umieszczono także przycisk włącznika oraz cztery diody określające stan urządzenia: mode, LAN, Wi-Fi, power. Na tylnej ściance umieszczono złącze zasilania, gniazdo LAN/WAN, złącza antenowe oraz przycisk WPS (do automatycznego konfigurowania połączeń Wi-Fi). Od spodu "pudełka" umieszczono złącze karty SIM oraz przycisk reset. Dodatkowo przyklejono tam etykietę ze zdefiniowanymi nazwami sieci Wi-Fi oraz hasłami.

Tak jak wspominałem, router po wyjęciu z kartonu ma być gotowy do działania. Wszyscy przyzwyczajeni do ładowarek ze złączem microUSB mogą być zaskoczeni, bo w zestawie jest zasilacz o innym złączu, dający na wyjściu 12V i 2A. Tak pewnie było prościej i taniej, szczególnie, że to sprzęt raczej stacjonarny. Ale jakby przyszło wam go zabierać poza dom, to już pierwszej lepszej z popularnych ładowarek nie użyjecie.

Po podłączeniu do zasilania i uruchomieniu, użytkownik korzystając z podanych haseł może od razu połączyć się z siecią bezprzewodową i korzystać z Internetu. Do wybory będą dwie sieci: jedna w paśmie 2,4 GHz, a druga w paśmie 5 GHz. Schemat nazw jest taki:
WLAN1-JYABAG
WLAN1-5G-JYABAG
I właśnie to "-5G-" oznacza sieć w paśmie 5 GHz, paśmie które jest obecnie zdecydowanie mniej używane i mniej zakłócane. Dlatego też je warto wybrać.



Komentarze
Zaloguj się
60. ~gość
0

2018-09-16 16:01:13 host: 188.147(...)bile.pl

Jakie pasma potrafi agregować ten router?

Odpowiedz

59. Mateo5330
0

2018-03-12 11:40:23

mam pytanie odnośnie routerów domowych w ofercie T-mobile. Zastanawiam się nad tym jakie są różnice pomiędzy routerami B525 i B529 jeśli w ogóle jakieś są. Który wybrać? :D

Odpowiedz

58. ~mandy
0

2017-12-28 13:53:45

Obojętnie jaki model, aby tylko to był Netgear - wiem, jakie mam doświadczenia, wiem jak to działa. Korzystałem już z różnych cudów, różnych ciekawych nazw, w różnej cenie. Kwestia odpowiedniego sprzętu.

Odpowiedz

57. ~
0

2017-12-26 17:17:20

jak to podlaczyc w autokarze skoro nie ma gniazdka do zapaliczki a czesto jedziesz 18 godzin wiec skad prad i czy przy 50 korzystajacych w ruchu zda egzamin czy mnie turysci udusza

Odpowiedz

56. ~hnte
0

2017-12-22 13:37:41

Byle jaki model routera, aby tylko coś z Netgeara. Są najpewniejsze, nie kosztują dużo, ale przede wszystkim - są niezawodne i to jest kluczowa cecha routerów.

Odpowiedz

55. ~Tom330
0

2017-11-05 13:07:46

Ja jestem zadowolony z routera od t mobile huawei b529Pan w salonie mówił ze u mnie max 20mb mogę wziąć a mieszkam w centrum wroclawia.Wziąłem 60mb i jestem zadowolony pobieranie to 55-63mb a zasięg na 3 kreski

Odpowiedz

54. rycerz666
0

2017-10-31 19:59:38

podpowiesz jak spowodowac takie transfery w router huawei b525

Odpowiedz

53. ~.aj
0

2017-10-12 10:43:20

Sorki. Te 16giga to download oczywiscie...

Odpowiedz

52. ~.aj
1

2017-10-12 10:42:09

Czy może być tak, że prepaid w TM ma albo przyciete parametry albo nie moze sie zalogowac do 4G? Wzialem na probe starter z 20 giga. Po wlaczeniu okazalo sie, ze transfer jest rzędu 16 giga upl / 3 giga downl. Id nadajnika wskazuje na 2100 3g, chociaz teoretycznie maszt ma tez zainstalowane 2600/800 lte. Reczne wymuszenie na.routerze 2600/800 nie powoduje zmiany id nadajnika, chociaz sie loguje (router huawei b525). Orange na tej samej lokalizacji daje mi traansfery rzedu 70 giga dl/ 40 upl, i sklaniam sie ku pozostaniu Orange. Tyle ze jeszcze nie wiem jaki rozmiar pakietu na miesiac bede mial po aktualizacji umowy. Obecne 50giga juz mi nie starcza.

Odpowiedz

51. ~ppir
0

2017-10-07 21:28:15

Ten router rzeczywiście nie obsługuje pasma B20 800MHz? Bo nie wiem czy brać, jeśli nie obsługuje to nie ma najmniejszego sensu.

Odpowiedz

50. ~arek
0

2017-10-07 17:45:44

mam internet domowy tmobile za 55zł. pobieranie 50-62mb/s wysyłanie 25-35mb/s. wszystko ok godz 18 jak faktycznie nie będzie limitów i lejków to będzie zadowalająco :)

Odpowiedz

49. ~fghj
0

2017-10-07 11:26:08

Lepiej kupić Huawei B529s-23a

Odpowiedz

48. wlo
0

2017-10-06 20:52:52

A w blokach!! Nawet nie mówię - NIKT(!) nie używa już kabli, jeśli podczas jakiegoś remontu sobie kabli nie rozłożył. No - do TV jeszcze kable ciągną, albo używają tych PLC.

Odpowiedz

47. wlo
0

2017-10-06 20:51:08

Sig - nie masz racji.Ja wizę, że tylko stacjonarne, gdzie nie ma przecież standardowo kart wlan, łączą kablem. Jeśli mają stare notebooki, to szybciej wymienią na nowy (jeśli nie da się karty wlan zainstalować) niż kable sieciowe po domu będą kłaść ;-)Ja mam przyjaciela, którego namówiłem w trakcie budowy domu do instalacji sieci. Ma fajnie to zrobione, ale sieci używa tylko do dostarczenia sygnału do AP na piętrze z routera na dole. Jeszcze jak miał (no ma, chociaż od lat nie używa) stacjonarny w biurze na górze - jest on kablem podłączony. Poza tym tylko wlan ;-)

Odpowiedz

46. Sig
0

2017-10-06 19:41:46

@45 - bo tak sobie wymyśliłeś? Znasz chociaż specyfikę używania laptopów w polskich domach? Przeważnie używane są stacjonarnie, tak jak i PC... Każdy świadomy użytkownik jeżeli tylko jest taka możliwość, czy to fizyczna, czy wizualna łaczy komputery z routerem kablem. Tak jest najwydajniej i najstabilniej. wi-fi jest dla urządzeń, które przenosimy - telefony, tablety i czasem laptopy. Dlatego dla mnie zostawienie w tak dużej skrzynce tylko jednego portu to jakieś zupełne nieporozumienie, bo ogranicza uniwersalność takiego urządzenia.

Odpowiedz