DAJ CYNK

TELEPOLIS.PL Stars: abonamentowe oferty rodzinne

07.12.2016

Dodane przez: Redakcja

Kategoria: Rankingi

Interakcje: 26097

Oferty łączone, nazywane przez operatorów planami rodzinnymi to tegoroczny trend w ofertach abonamentowych. Ma je prawie każdy większy operator i to właśnie one stają do walki o statuetkę TELEPOLIS.PL Stars.

Oferty łączone, nazywane przez operatorów planami rodzinnymi to tegoroczny trend w ofertach abonamentowych. Ma je prawie każdy większy operator i to właśnie one stają do walki o statuetkę TELEPOLIS.PL Stars.

Przed zagłębieniem się w szczegóły ofert byliśmy bardzo sceptycznie nastawieni co do ich opłacalności. Nie mieliśmy przekonania, czy łącząc kilka numerów w jedną ofertę będziemy płacić mniej niż w ofercie no limit dla jednego numeru. Końcowe wyliczenia przerosły nasze oczekiwania i jak się okazuje, to nie o cenę powinniśmy się martwić. Problemem jest sama konstrukcja ofert, która w każdym z przypadków jest różna i dosyć skomplikowana.

Uczestnicy porównania i kryteria oceny

W porównaniu uwzględniliśmy wszystkie abonamenty bez telefonu z nowym numerem na okres 24 miesięcy, które pozwalały na połączenie w nich minimum trzech numerów oraz oferowały nielimitowane połączenia do krajowych sieci komórkowych i stacjonarnych, nielimitowane SMS-y i pakiet danych minimum 2 GB na każdą kartę SIM. Wyjątkiem jest oferta T-Mobile, w której nie można zawrzeć bez telefonu. Jego wartość nie została uwzględniona w porównaniu. Tak jak w poprzednich porównaniach, jeśli oferta nie spełniała wymagań, uzupełniliśmy ją jednym z dostępnych pakietów dodatkowych - jego cenę wliczyliśmy do kosztów miesięcznych.

W porównaniu wzięły udział następujące oferty operatorów:

  • Orange - Smart Plan LTE Wspólny 115,98 i Smart Plan LTE Wspólny 168,98,
  • Play - Formuła Rodzina M i Formuła Rodzina L,
  • Plus - JA+ Rodzina 109,99 i JA+ Rodzina 129,99,
  • T-Mobile - Oferta Rodzinna T2 z jednym telefonem.
  • lajt mobile - lajt rodzina 4 GB i lajt rodzina 10 GB,

Kryteria wyboru zwycięzcy

Najważniejszymi kryteriami wyboru najlepszej oferty były dwie ceny - łączna wartość umowy i miesięczne koszty w przeliczeniu na jedną kartę SIM. W pierwszej kwestii uwzględniliśmy opłaty aktywacyjne za każdą z kart (a te wahały się od 1 zł do 50 zł), abonament i ew. dopłaty do dodatkowych pakietów. Założyliśmy przy tym, że jeśli różnica w cenach będzie minimalna, rzędu kilkudziesięciu groszy w kosztach miesięcznych, to wyżej oceniona zostanie oferta dająca więcej, np. pakietu danych. Koniec końców nie musieliśmy z tego korzystać, a układ cen kosztów miesięcznych i łącznej wartości umowy miał identyczną kolejność.

Zwycięzcy

Zwycięzcą rankingu, trochę niespodziewanie, ale zdecydowanie bezapelacyjnie, jest oferta lajt rodzina 4 GB sieci lajt mobile. Za pierwsze miejsce odpowiada korzystna konstrukcja oferty, w której pierwszy abonament kosztuje 29,99 zł, a każdy kolejny 15 zł miesięcznie. Do tego należy doliczyć 2 zł miesięcznie dla każdego numeru za usługę nielimitowanych rozmów z numerami stacjonarnymi. Przy wyborze umowy na 24 miesiące, opłata aktywacyjna to tylko 1 zł za każdy numer (19 zł przy umowie bezterminowej, ale do końca grudnia w ramach promocji aktywacja tutaj też kosztuje 1 zł). Na każdą kartę SIM, które maksymalnie mogą być cztery, przysługuje pakiet internetowy o wielkości 4 GB. Łączna wartość 24-miesięcznej umowy dla trzech numerów, to 1586,76 zł, a miesięczne koszty każdego z numerów wynoszą zaledwie 22,04 zł.

Drugie miejsce również przypadło ofercie lajt mobile. lajt rodzina 10 GB od zwycięzcy rankingu różni się większym pakietem internetowym, którego wielkość dla każdej karty SIM, to tytułowe 10 GB. Oprócz tego, jedyną różnicą jest większa opłata abonamentowa - 36,99 zł dla pierwszego numeru i 18,50 zł dla każdego kolejnego. Łączna wartość 24-miesięcznej umowy, to 1922,76 zł, a miesięczny koszt w przeliczeniu na jedną kartę SIM to 26,71 zł.

Trzecie miejsce przypadło ofercie Rodzinnej T2 z telefonem w T-Mobile. Jak wspomnieliśmy wcześniej, w wyliczeniach i ocenie nie braliśmy pod uwagę wartości telefonu, którego zakup jest wymogiem zawarcia umowy. Najtańszy w ofercie model to LG K10 LTE, kosztujący 1 zł, a spora grupa innych smartfonów, m.in. Huawei P8 lite czy Sony Xperia E5, kosztuje 9 zł. Oferta T-Mobile jest jedyną w zestawieniu, w której nie ma limitu kart SIM, ale każdy kolejny numer to dodatkowa opłata w wysokości 24,95 zł miesięcznie. W abonamencie klienci otrzymują, obok nielimitowanych rozmów i SMS-ów, pakiet 5 GB na każdą kartę i dodatkowo - usługę MyDysk 25 GB, usługę ExtraSIM (2 karty SIM do korzystania z pakietu danych danego numeru), darmowy dostęp do serwisów społecznościowych i bezpłatną transmisję danych w obrębie usługi Tidal. Łączna wartość 24-miesięcznej umowy to 2039,40 zł, a miesięczny koszt dla jednej karty SIM wynosi 28,33 zł.

Konstrukcja ofert poszczególnych operatorów

Konstrukcja ofert łączonych jest banalnie prosta z punktu widzenia klienta - podpisuję jedną umowę na tyle numerów ile chcę i korzystam, a w razie potrzeby aneksem dokładam kolejne numery. Niestety w praktyce nie jest tak różowo i każdy operator stosuje tutaj inne, choć podobne do siebie, zabiegi łączenia ofert. Sprawdźmy jak wygląda to w każdym z przypadków.

lajt mobile ma zdecydowanie najprostszą ofertę. Klient podpisuje w niej tylko jedną umowę, w której zaznacza, który numer jest numerem Głównym oraz dopisuje ew. numery Dodatkowe. W trakcie trwania umowy można do niej dopisać w ramach aneksu kolejny numer Dodatkowy (maksymalnie 3). Jeśli aneks zostanie zawarty na 24 miesiące, to czas zobowiązania dla numerów Głównego przedłuża się tak, by pokrył się z nowym numerem Dodatkowym. Koszt aktywacji jest taki sam dla każdego numeru - 19 zł przy umowie bezterminowej (w ramach promocji do końca grudnia aktywacja kosztuje 1 zł) i 1 zł przy umowie na 24 miesiące.

Orange opiera swoją ofertę na numerze Głównym w tytułowym Smart Planie LTE Wspólnym. Jest to pierwsza umowa, którą klient musi podpisać żeby stworzyć ofertę łączoną. To na niej są aktywne pakiety rozmów, wiadomości i Internetu. Kolejne numery dołączamy do niej w ramach umów w Smart Planie LTE Dodatkowym. Czasy ich trwania liczą się od podpisania umowy na danych numer i można to zrobić w dowolnym momencie. Póki klient posiada na jednym numerze plan Wspólny, numery Dodatkowe korzystają z jego pakietów. W przeciwnym razie, każde połączenie jest rozliczane zgodnie z cennikiem oferty. Tylko dwa numery Dodatkowe są rozliczane w ramach jednego, wspólnego abonamentu. Trzeci i kolejne numery Dodatkowe (maksymalnie 8) kosztują dodatkowo 15 zł miesięcznie, a aktywacja każdego z nich w ramach nowej umowy to wydatek 50 zł.

Nie zachowując kolejności alfabetycznej przejdziemy od razu do Plusa. Wszystko dlatego, że oferta sieci Plus jest skonstruowana tak samo jak oferta Orange. Mamy tutaj numer Główny, do którego w dowolnym momencie podpinamy kolejne numery w ramach nowych, oczywiście oddzielnych umów. Czas ich trwania jest liczony indywidualnie dla każdego numeru. Dwa numery, podobnie jak w Orange, są rozliczane w ramach jednego abonamentu, a każdy kolejny (maksymalnie do 8) kosztuje dodatkowo 25 zł. Ich aktywacja, przy nowej umowie, to 49 zł dla każdego numeru. W przypadku migracji z karty lub MIX-a opłata aktywacyjna wynosi 1 zł.

Podstawą oferty sieci Play jest karta SIM Rodzina w ramach oferty Formuła Rodzina. W ramach umowy klient otrzymuje kartę SIM do Internetu, która tworzy i spina całą Grupę Rodzinną. Przez pierwsze trzy miesiące można na niej korzystać z usługi Nielimitowanych GB, a od czwartego miesiąca z Elastycznego Internetu (trzy pakiety 10 GB po 10 zł każdy). Oba pakiety działają tylko na infrastrukturze własnej operatora. Następnie należy podpisać oddzielne umowy na numery, które mają się znaleźć w połączonej ofercie. Dla każdej z nich czas trwania umowy jest liczony od momentu jej zawarcia. Podobnie jak w przypadku Orange i Plusa, wspólny abonament obejmuje trzy karty SIM. Każda kolejna karta (maksymalnie 8) kosztuje 20 zł miesięcznie, a ich aktywacja wiąże się z opłatą 30 zł dla każdego z numerów.

Oferta T-Mobile opiera się na pakiecie umów. Aby skorzystać z oferty łączonej trzeba od razu zawrzeć umowy na minimum trzy numery. Są jednak konkretne warunki:
- tylko jedna nowa umowa może zawarta z telefonem,
- tylko jedna umowa może być aneksem,
- dowolna liczba umów w opcji T2 5GB bez telefonu,
- dowolna liczba umów mobilnego Internetu Blueconnect.
Poza ofertą z telefonem, kolejne numery kosztują 24,95 zł miesięcznie, a opłata aktywacyjna wynosi 1 zł za każdy z numerów.

Komentarze
Zaloguj się
50. ~POPRAWKA
0

2017-04-13 16:39:49

W ofercie T-Mobile można wziąć pakiet umów bez telefonu - wtedy zestaw kosztuje 75 zł czyli 25 zł za sztukę :)

Odpowiedz

49. ~Jack
0

2016-12-31 18:44:14

Szkoda, że oferta NJU w ogóle nie została wzięta pod uwagę.Przy opcji 4 kart SIM, czyli najkorzystniejszej:Laj Mobile = 30 + 15 + 15 +15 = 75 : 4 = 18,75 / osobęNJU Tandem (do komórkowych) = 19 + 9 + 9 = 37 x 2 = 74 : 4 = 18,50 / osobę

Odpowiedz

48. ~Klient Lajt Mobile
0

2016-12-30 17:53:15

Parę słów o Lajt Mobile. Uważajcie co podpisujecie. Czytajcie z zrozumieniem umowę z Lajt Mobile. Ja uzgodniłam z konsultantką abonament na 12 miesięcy w pakiecie No limit na komórkowe i stacjonarne, SMS i MMS No limit 1GB internet - Przysłali umowę na 24 miesiące bez pakietu No Limit na stacjonarne. Po opisaniu sprawy na ich fanpagu (Facebook) zostałam zablokowana tak się boją krytycznych uwag. Na nową umowę czekam już 2 tydzień.

Odpowiedz

47. ~ech
0

2016-12-20 15:40:26

Zdecydowanie zabrakło Informacji,że Plan Wspólny w powiązaniu z usługami stacjonarnymi w Orange kosztuje o połowę mniej. Generalnie był stworzony właśnie pod takie połączenie i w 95 % przypadków tak jest sprzedawany. Nie znam osoby, która płaciła by za niego kwotę podana w zestawieniu :D zabrakło tez info,że do planu można dobrać dodatkowa kartę tylko do Internetu za free.

Odpowiedz

46. ~
0

2016-12-18 07:07:02

A kiedy w takim razie w STARSach porównanie umów bezterminowych z uwzględnieniem "małych graczy"?

Odpowiedz

45. ~
0

2016-12-18 07:03:42

Wszystkie umowy to powoli zaciskająca się na szyi pętla, tym ciaśniej im dłuższa umowa. Dziwne jest dla mnie w obliczu tego ignorowanie przez operatorów umów na 12 m-cy oraz ignorowanie użytkowników na kartę, np.: przez Plusa. Takich użytkowników, którzy mimo wszystko chcą z usług STALE korzystać, ale bez kontraktu.

Odpowiedz

44. ~Olo
0

2016-12-17 23:40:34

Opis oferty T jest lekko niewłaściwy. Po pierwsze oczywiście, że można wziąć ofertę bez telefonu 3x24,95zł. Jest to nieopłacalne z punktu widzenia klienta, bo jak ktoś wyżej napisał bardziej opłaca się oferta z telefonem (jeden z abonamentów jest wtedy 10zł droższy) - np P9 Lite za 249zł. Telefon spokojnie da się sprzedać za 900zł. Dodatkowo w T są w cenniku zestawy dwóch telefonów. Oczywiście nie tych z górnej półki, ale taki zestaw 2szt Lenovo C2 kosztuje 129zł w ofercie 3w1 z telefonem. I klient tak na prawdę podpisuje 2 umowy bez telefonu + 1 z telefonem, ale telefony dostaje dwa.

Odpowiedz

43. ~sb
0

2016-12-14 20:40:01

Dla dorosłego, zarabiającego człowieka różnica 15 zł jest bez znaczenia. Wszystko w Polsce no limit, plus fura internetu daje każdy, a czy to będzie za 25, czy 40 zł - co za różnica. Różnica jest za to w roamingu, gdzie w Plusie jest po 500mb i 360 minut/sms/mms NA KAŻDY NUMER osobno KAŻDEGO MIESIĄCA.Minusy to videostreaming i zasięg (ogólnie jakość sieci)

Odpowiedz

42. orson_dzi
0

2016-12-11 20:12:37

@36 szczerze? BOK każdego operatora glupial przy pytaniu o konstrukcję oferty, po pytaniu o karte dużej rodziny, to by chyba oknem wyszli.

Odpowiedz

41. ~skynet
0

2016-12-11 18:17:17

W Orange jak masz coś stacjonarnego (telefon po drucie na babcię albo neostradę albo neo i tv) to te prezentowane abonamenty są za pół ceny!!! Brakuje tej informacji.

Odpowiedz

40. ~RamzeS
0

2016-12-11 12:26:16

@39. Również korzystam z tego pakietu, sam się odnawia i to mi wystarcza.

Odpowiedz

39. ~johans
0

2016-12-11 12:07:57

Serio wszyscy potrzebują nolimits? Ja mam na 3 numerach Orange free na kartę. Doladowuje raz na 3 miesiące za 50 zl i dostaje 15gb a za 16zl kupuje pakiet 200 min i 200 sms do wszystkich (tez stacjonarnych). Za 16 zl na numer miesięcznie mam 200 min, 200 sms i 5gb. I jeszcze 5 zl wpada na skarbonkę, wiec jeden miesiąc w roku gratis, bo mając konto ważne rok gb nie przepadają po 3 miechach.Niecale 15 zl za numer - nie jest zle.

Odpowiedz

38. ~Jt80
0

2016-12-11 11:36:31

Co to za super oferta w Orange za 65zl?

Odpowiedz

37. ~analna_dewastacja
0

2016-12-11 11:23:58

Ja mam abonament wspóny w Orange za 65 złotych, w tym mam wszystko bez limitu, 5 kart SIM i 25 GB internetu, łącznie z Pakietem Europa na każdym z telefonów. Do tego dochodzi rata za z5 35 złotych (329 PLN na start), reszta same simki. Podejrzewam, że korzystniejszej oferty nigdzie nie ma. ;)

Odpowiedz

36. ~Tom73
0

2016-12-11 10:31:28

Zapomnieliscie o ofercie z kartą dużej rodziny.W Play 5 kart + 1 do Internetu w cenie jednej karty.

Odpowiedz