DAJ CYNK

Z aukcją 5G warto jeszcze poczekać – przekonuje prezes UKE

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3983

Z aukcją 5G warto jeszcze poczekać – przekonuje prezes UKE

Warto z aukcją poczekać jeszcze kilka tygodni, bo zdefiniuje ona na wiele lat przyszłość naszego kraju – przekonuje Jacek Oko, prezes UKE, wyjaśniając, dlaczego  nie należy spieszyć się z rozdysponowaniem częstotliwości 5G.

Urząd Komunikacji Elektronicznej uruchomił dziś bloga, na którym mają regularnie, dwa razy w tygodniu, pojawiać się artykuły związane z działaniami UKE i telekomunikacją. Blog zainaugurował w pierwszym wpisie prezes UKE, Jacek Oko. Artykuł poświęcony jest jednemu z najgorętszych tematów w telekomunikacji, czyli 5G, a konkretnie – aukcji na częstotliwości 3600 MHz dla sieci 5G.

Zobacz: Nowa aukcja 5G może ruszyć po wakacjach

Jacek Oko tłumaczy, że warunki poprzedniej, odwołanej aukcji, powstawały w zupełnie innej rzeczywistości, przed pandemią wirusa. Gdy ta nadeszła, usługi telekomunikacyjne nabrały w „nowej normalności” szczególnego znaczenia. Zdaniem prezesa UKE to spowodowało potrzebę spojrzenia na aukcję 5G jak na jeden z puzzli większej całości, która finalnie układa się w obraz przyszłości naszego kraju.  

Tych puzzli na stole jest wiele. Częstotliwości z zakresu 3600 MHz nie są jedynymi, które w niedalekiej przyszłości także posłużą do budowy sieci 5G. Jak nimi wszystkimi zarządzić, komu i jak je przydzielić, z jakimi zobowiązaniami? Co będzie najlepsze i dla obywateli, i dla państwa – pod względem jakości, zasięgu, bezpieczeństwa i cen? Jakie usługi powinny być na nich świadczone? Jaka jest w tym rola państwa i jakie wsparcie powinno ono zapewniać? Czy sensowne jest stworzenie jednej sieci w paśmie 700 MHz, która na zasadach hurtowych udostępniałaby swoją pojemność wszystkim zainteresowanym, gwarantując prawdziwie ogólnokrajowe pokrycie?

– pyta na blogu prezes UKE.

Jacek Oko zwraca uwagę, że nie ma jednej instytucji, która ma prawo do układania każdego z tych puzzli. Stąd potrzebna jest dyskusja wszystkich zainteresowanych stron. Prezes UKE zdradza jednocześnie, że na powyższe pytania rząd ma już odpowiedzi i będą one w najbliższym czasie przekazywane opinii publicznej. 

Zobacz: Aukcja 5G przeciągnie się czasie. Albo w ogóle jej nie będzie...

W związku z nadchodzącą aukcją częstotliwości 3600 MHz prezes UKE zapowiada fundamentalną zmianę dotyczącą zobowiązań pokryciowych. Częstotliwości są dobrem rzadkim, a obowiązkiem UKE jest dbanie o ich efektywne wykorzystanie. Chodzi między innymi o to, by sieciami 5G mogli się cieszyć nie tylko mieszkańcy kilku największych miast. Jacek Oko przekonuje, że w tym kontekście należy zadbać o szansę na zrównoważony rozwój całego kraju. 

Prezes UKE uspakaja, że warunki aukcji 5G nie będą wyzwaniem ponad siły operatorów. Co więcej, padła zapowiedź zachęt finansowych jak specjalne umowy inwestycyjne, a także ułatwień dotyczących rozbudowy stacji bazowych.

Aukcja częstotliwości dla sieci 5G powinna być wstrzymana z jeszcze jednego powodu. Trwają prace nad dwoma aktami prawnymiPrawem komunikacji elektronicznej oraz Ustawą o krajowym systemie bezpieczeństwa. Akty te zaważą w przyszłości nad dalszymi działaniami operatorów 5G, więc także w ich interesie leży to, by zaczekać ,aż nowe prawo przybierze ostateczną formę.

Pełen wpis prezesa Jacka Oko na blogu UKE: Aukcja 5G jest elementem większego planu

Zobacz: Nowa aukcja 5G powinna odbyć się jak najszybciej - tego chcą telekomy
Zobacz: Szybki przetarg UKE na obsługę prawną aukcji 5G budzi wątpliwości

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Urząd Komunikacji Elektronicznej

Przewiń w dół do następnego wpisu