DAJ CYNK

V Międzynarodowa Konferencja PEM: Im ktoś ma mniej informacji i wiedzy o 5G, tym mniej pozytywnie o nim myśli

Marian Szutiak

Wydarzenia

V Międzynarodowa Konferencja PEM 5G

Słyszałem, że sieć 5G powoduje… Czyli rozwój mobilnych sieci telekomunikacyjnych w dobie dezinformacji – technika, zdrowie, regulacje i edukacja. To tytuł pierwszego dnia V Międzynarodowej Konferencji PEM, zorganizowanej przez Instytut Łączności oraz Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Gości konferencji powitali Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelaria Premiera i dr. hab. inż. Sławomir Hausman z Politechniki Łódzkiej, przewodniczący Komitetu Programowego.

Chcemy zmniejszyć możliwość replikacji dezinformacji o 5G poprzez zwiększenie świadomości i dostępowi do zweryfikowanych informacji. Wszystkie obawy trzeba rozwiać.

– powiedziała Vera Jourova

Ludzie mają różne obawy związane z PEM, ale te obawy są używane w różny sposób. Niektórzy wykorzystują je, aby zarabiać. To uderza w nasze bezpieczeństwo. Uruchomimy specjalną akcję edukacyjną koordynowaną przez Instytut Łączności. 5G nie jest zagrożeniem.

– dodał Marek Zagórski

Gerd Callewaert z IPSOS przedstawił wyniki badań opinii publicznej w Europie dotyczące wiedzy na temat 5G oraz obaw związanych z jego wprowadzeniem.

Im ktoś ma mniej informacji i wiedzy o 5G, tym mniej pozytywnie o nim myśli.

– podsumował Callewaert

Charakterystykę polskiego ruchu anty 5G zaprezentował Andrzej Kozłowski z CyberDefence24. Analizował między innymi dlaczego ludzie w Polsce boją się 5G i kto rozpowszechnia fałszywe treści i jakie są tego konsekwencje. Sprawdzone metody wykrywania i przeciwstawiania się nieprawdziwym informacjom przedstawił Wiktor Świetlik. Mówił również o realizowanym przez Polską Agencję Prasową projekcie #Fakehunter.

Edukacja i walka z fakenewsami to podstawa. Nie możemy blokować ani cenzurować

– powiedział Wiktor Świetlik

Dr Sarah Loughran opowiedziała o doświadczeniach z kampanii społecznej dotyczącej 5G realizowanej przez Australijską Agencję Ochrony Radiologicznej i Bezpieczeństwa Jądrowego.

Rząd Australii w kwestii 5G skupia się na trzech aspektach: dialog ze społeczeństwem, badania i międzynarodowe zaangażowanie. Potrzeba nam jasnego i prostego przekazu o wpływu 5G na zdrowie, musimy przekazywać fakty i wiarygodne informacje.

– powiedziała dr Lounghran

Kinga Graczyk z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przybliżyła założenia kampanii edukacyjnej Instytutu Łączności i KPRM dotyczącej komunikacji bezprzewodowej i 5G, która rozpocznie się na początku 2021 roku i ma potrwać 3 lata.

Nasz program jest kompleksowy, obejmuje między innymi edukację samorządów z procesu inwestycyjnego, edukację w szkołach, ale i całego społeczeństwa. Chcemy walczyć z przyczynami, a nie skutkami. Chcemy edukować. Powstaną podręczniki wspomagające nauczanie, podcasty, będzie dostępny dla dziennikarzy interdyscyplinarny zespół ekspertów.

– powiedziała Kinga Graczyk


Kolejny prelegent, dr Jack Rowley z GSMA, zaprezentował spojrzenie problem fałszywych informacji rozpowszechnianych na temat 5G z globalnej perspektywy.

2/3 dezinformacji o powiązaniu 5G z COVID pochodziło z mediów społecznościowych i wypowiedzi celebrytów. Bardzo ważne jest kto społeczeństwu wyjaśnień. Sprawy związane z wpływem PEM na zdrowie lepiej wyjaśni lekarz niż inżynier.

– zauważył dr Rowley

Założenia europejskiej strategii walki z dezinformacją omówił dr inż. Alberto Rabbachin, reprezentujący Komisję Europejską. Wspomniał między innymi o roli mediów społecznościowych w rozprzestrzenianiu fałszywych informacji.

Im więcej interakcji, im więcej odsłon, tym lepiej dla danej platformy. Algorytmy serwują konkretne treści, wywołujące emocje. Tak się tworzy ekosystem fakenews.

– podkreślił dr Rabbachin

O wzroście popularności teorii spiskowych w dobie pandemii COVID-19 i ich powiązaniach z siecią 5G mówił z kolei prof. Stephan Lewandowsky z Uniwersytetu w Bristolu.

Fale są niewidoczne jak wirusy. Ludzie postrzegają korelacje tam, gdzie ich nie ma. A jest udowodniona korelacja pomiędzy wiarą w teorie spiskowe a skłonnością do agresji.

– zauważył prof. Lewandowsky

Czy stały monitoring PEM z dostępem online dla obywateli może wpłynąć na postrzeganie telekomunikacji? Na podstawie francuskich doświadczeń próbował na to pytanie odpowiedzieć Gilles Bregant, dyrektor agencji ANRF.

5G działa już w kilku francuskich miastach, nasze sondy pokazują, że nie ma w związku z tym większego narażenia na PEM.

– powiedział Bregant

W kolejnym panelu, tym razem dotyczącym źródeł deiznformacji i walki o prymat w wyścigu technologicznym, paneliści szczegółowo omówili kwestie środowisk przeciwników 5G oraz pokrewnych.

Modus operandi członków anty5G w SM: masowe wysyłanie listów do administracji i dziennikarzy, granie na emocjach (my/oni), wielokrotne powtarzanie tych samych fakenewsów.

– powiedziała Hanna Linderstal ze szwedzkiej Agencji Earhart Business Protection Agency


Z kolei dr Daniel Robert Grimes, irlandzki pisarz naukowy, zajmujący się popularyzacją nauki opisywał walkę środowisk naukowych z przeciwnikami. Czasami jest to walka dosłowna.

Zwolennicy teorii spiskowych starają się podważyć wiarygodność osoby, a nie faktów.

– stwierdził dr Grimes

W podobnym tonie wypowiadał się trzeci uczestnik panelu – dr Daniel R. Jolley z Northumbria University UK.

Naukowcy nie mogą pozwalać na ataki na siebie. Nie należy się do tego przyzwyczajać, trzeba to zgłaszać organom ścigania.

– apelował Jolley

Z wystąpień prelegentów i dyskusji panelowych podczas pierwszego dnia konferencji wynika, że dezinformacja dotycząca 5G jest znaczącym i groźnym zjawiskiem, prowadzić może nawet do wandalizmu i przemocy. Jej rozpowszechnianie ułatwia wszechobecność mediów społecznościowych i stosowane przez nie mechanizmy dystrybucji informacji. Istnieją jednak skuteczne sposoby, aby przeciwstawić się fałszywym informacjom. Najważniejszym jest edukacja i rzetelna informacja, które uodparniają społeczeństwo na wpływ mitów i teorii spiskowych.

Na czwartek, 10 grudnia, zaplanowany jest drugi dzień konferencji. Wiodącym tematem będzie sieć 5G w kontekście badań, norm i regulacji prawnych. Konferencja odbywa się całkowicie w trybie zdalnym i jest bezpłatna. Uczestnictwo w konferencji jest możliwe po uprzednim zarejestrowaniu się pod tym adresem. Konferencja jest transmitowana online na stronach www.gov.pl/5G i www.konferencjapem.wydarzeniaonline.pl oraz na kanale YouTube Instytutu Łączności.

Zobacz: Najszybsze 5G w Polsce – nasz test. Grudzień 2020
Zobacz: W gminach nie będą już zakazywać 5G? Instytut Łączności kontynuuje szkolenia z SI2PEM

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Instytut Łączności

Przewiń w dół do następnego wpisu