DAJ CYNK

USA: Huawei to zagrożenie… chyba że jest nam potrzebny do rozwoju

Anna Rymsza

Wydarzenia

HUAWEI 5G CPE Pro

USA nie będzie handlować z Huawei, bo chińska firma to zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Ktoś się jednak zorientował, że bez współpracy z Huawei nie będzie możliwy rozwój 5G. W blokadzie trzeba było zrobić małą dziurkę.

Huawei niezmiennie jest na amerykańskiej liście podmiotów stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. W mocy pozostaje blokada handlowa i ograniczenia eksportu amerykańskich wyrobów na rzecz Huawei. Administracja Donalda Trumpa nie poluzowała ograniczeń na tym polu.

Jeśli jednak chodzi o import wiedzy i doświadczenia, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Departament Handlu USA potwierdził, że niebawem opublikuje poprawkę do wprowadzonych w 2019 roku ograniczeń. Amerykańskie firmy będą mogły współpracować z Huawei przy pracy nad standardami 5G. Do tego dołączona zostanie sztuczna inteligencja i autonomiczne samochody.

Zobacz: Huawei krytykuje USA. Przez ograniczenia cofniemy się w rozwoju
Zobacz: Huawei wyprzedził Samsunga i stał się największym producentem świata

To działanie nieco samolubne, ale potrzebne Stanom Zjednoczonym do rozwoju. Zakaz współpracy z Huawei sprawił, że niektóre amerykańskie firmy zostały odcięte od organizacji tworzących ogólnoświatowe standardy, w których aktywnie działa Huawei.

Tym samym USA na własne życzenie zablokowały sobie drogę do najnowszych rozwiązań jak 5G. Kraj nie może sobie na to pozwolić, jeśli nie chce zostać w technicznym średniowieczu.

Zobacz: Huawei zrobił zapasy amerykańskich czipów na dwa lata

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: wł.

Źródło tekstu: Reuters