DAJ CYNK

T-Mobile i Siemens będą budować prywatne sieci LTE-M i 5G

Mieszko Zagańczyk

Wydarzenia

T-Mobile nawiązał współpracę z firmą Siemens Polska. Razem zapowiadają budowę systemów łączności dla przemysłu i logistyki – w tym sieci kampusowych z wykorzystaniem LTE-M i 5G.

Współpraca między T-Mobile Polska i Siemensem zakłada rozwój różnych aspektów przemysłowej łączności mobilnej bazującej na technologiach 2G, 4G i 5G, a także sieciach IoT, tj. LTE-M oraz Narrowband IoT. Wspólne plany obejmują nie tylko realizację projektów, ale także prace rozwojowe z wykorzystaniem rozwiązań obu firm. Ich celem jest udoskonalanie usług i optymalizacja działania urządzeń. 

Jak wynika z zapowiedzi T-Mobile, klienci będą mogli korzystać z doświadczenia operatora w budowie sieci radiowych, w tym także prywatnych sieci kampusowych w środowisku przemysłowym oraz doświadczenia z wdrożeń Deutsche Telekom w wykorzystaniu sieci prywatnych do usprawniania i budowania nowych procesów biznesowych. 

Andreas Maierhofer, Prezes Zarządu T-Mobile Polska; Maciej Zieliński, CEO Siemens Polska; Alexander Jenbar, Członek Zarządu T-Mobile Polska ds. Technologii i Innowacji
Andreas Maierhofer, Prezes Zarządu T-Mobile Polska; Maciej Zieliński, CEO Siemens Polska; Alexander Jenbar, Członek Zarządu T-Mobile Polska ds. Technologii i Innowacji

Z kolei Siemens będzie odpowiedzialny za dostarczenie urządzeń oraz ich niezawodność w trudnych warunkach, jakie pojawiają się w halach przemysłowych, tj. wysoka temperatura, kwasowe środowisko czy podwyższone ryzyko uszkodzeń mechanicznych. 

Rozpoczęcie współpracy z firmą Siemens to dla nas ważny krok w stronę dalszego rozwoju technologii sieciowych. Jestem przekonany, że ogromny potencjał rozwiązań oferowanych przez obie firmy umożliwi nam wypracowanie propozycji, które w skali rynku usług dla biznesu będą wyróżniać się wysoką jakością, innowacyjnością i – co dziś w szczególności istotne – bezpieczeństwem

 – komentuje Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska.

Pierwszym, rozpoczętym już, etapem współpracy są testy prowadzone w laboratorium T-Mobile, związane z łącznością, funkcjonalnością urządzeń Siemensa oraz testami end-2-end (UAT).

Zobacz: Deutsche Telekom na MWC 2023. Co nowego u Magentowych?

T-Mobile i Siemens: co zyskają klienci?

Dzięki nawiązanej współpracy przyszli klienci firm T-Mobile i Siemens będą mogli korzystać z przemysłowej sieci kampusowej, czyli w 100% prywatnej sieci komórkowej. 

Rozwiązania tego typu znajdują zastosowanie przy zarządzaniu i utrzymaniu kluczowych procesów przemysłowych oraz biznesowych, stanowią też przyszłość inteligentnych fabryk ze sterowaniem zdalnym. 

Do zalet i wyróżników sieci kampusowych należą m.in. wyższy niż w przypadku Wi-Fi poziom bezpieczeństwa dzięki licencjonowanemu pasmu, większa mobilność, szybsze przekazywanie danych z niewielkim opóźnieniem, a także minimalizacja problemów z zakłóceniami sieci. 

Do przewag sieci kampusowych zalicza się także większą elastyczność w rozbudowie niż ma to miejsce w przypadku sieci LAN. Firmy nie są tym samym zdane na okablowaną infrastrukturę, zachowując przy tym identyczne parametry transmisji danych. 

Sieci kampusowe są tworzone wszędzie tam, gdzie szybkość i niezawodność pozostają priorytetowe: na terenach fabryk, portów morskich i lotniczych czy kopalń oraz tam, gdzie priorytetem pozostaje bezpieczeństwo kluczowych procesów biznesowych. 

Zobacz: Orange wybuduje sieć kampusową 5G na Politechnice Śląskiej
Zobacz: T-Mobile uruchamia w Krakowie prywatną sieć kampusową 5G i LTE

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl, T-Mobile Polska

Źródło tekstu: T-Mobile Polska