DAJ CYNK

T-Mobile zadecydował. Część abonentów czeka wymiana telefonu

Anna Rymsza

Wydarzenia

T-Mobile wyłączy 3G w Polsce

T-Mobile zabiera się za odzyskiwanie częstotliwości, by wprowadzać nowe standardy łączności. Niedługo ruszy procedura wyłączania 3G w Polsce.

T-Mobile zakończył testy na południu Polski i jest gotów, by pożegnać 3G w całym kraju. Ten standard łączności ma już ponad 20 lat i najwyższa pora stopniowo zastępować go nowszymi: 4G i 5G. Proces wygaszania starego standardu rozpocznie się 26 września 2022 roku, a odzyskane pasma radiowe zostaną przeznaczone na wdrażanie nowszych standardów. T-Mobile zapewnia, że skorzystają na tym wszyscy znajdujący się w magentowym zasięgu.

Przesyłanie danych to priorytet

T-Mobile przygotowuje się do spełniania rosnących oczekiwań klientów w zakresie przesyłania danych. Streaming multimediów i praca zdalna nie dają operatorom ani chwili wytchnienia – klienci wymagają coraz większych przepustowości i stuprocentowej dostępności, a także lepszej jakości rozmów telefonicznych.

Po wygaszeniu tego standardu T-Mobile odzyska częstotliwości, które będzie można zagospodarować na nowo. Tym samym w wielu obszarach kraju będzie można uruchomić nowoczesne usługi dzięki zmianie standardu łączności z 3G na 4G i 5G. Zyskają właściwie wszyscy, o ile mają już urządzenia obsługujące 4G. Klienci na terenach, gdzie standard łączności zostanie zmieniony, będą mogli korzystać z połączeń telefonicznych VoLTE, szybszego internetu mobilnego, pojemniejszej sieci 5G z minimalnymi opóźnieniami i tak dalej.

W świętokrzyskim nie widać różnicy

Pilotażowe wyłączenie łączności w standardzie 5G odbyło się w czterech powiatach woj. świętokrzyskiego. Okazało się, że abonenci T-Mobile w większości nie zauważyli różnicy. Jeśli już ktoś odczuł zmiany, raczej cieszył się z migracji na nowocześniejsze rozwiązanie.

Na terenie testów byli oczywiście abonenci, których karty SIM i urządzenia nie były dostosowane do pracy z nowymi standardami łączności. T-Mobile od ponad roku o tym przypominał i zachęcał do zmian. W salonach T-Mobile można wymienić kartę SIM na nowszą bez opłat. Konsultanci pomagają też określić, czy posiadany telefon jest dostosowany do pracy w sieciach 4G i 5G. Jeśli nie, pomogą wybrać nowe w odpowiednim zakresie cenowym.

Zobacz: T-Mobile kończy z 3G. Tysiące Polaków muszą wymienić telefon
Zobacz: T-Mobile szykuje się do wyłączenia 3G, za to udostępni VoLTE i 5G w prepaidach

W planach jest jeszcze specjalna akcja komunikacyjna, w ramach której abonenci będą dokładnie informowani o terminach wyłączeń w okolicy.

T-Mobile nie zostawi nikogo na lodzie

Obszar testów to punkt wyjścia dla kolejnych działań T-mobile. Operator od 26 września zacznie wygaszanie 3G na południu Polski. Prace będą posuwały się na północ, by do końca 2023 roku całkowicie wyłączyć magentowe 3G w Polsce

Co ważne, wyłączenie technologii 3G na danym obszarze firma poprzedza każdorazowo:
•    wykonanie szczegółowych analiz,
•    identyfikacja wszystkich terminali M2M obsługiwanych przez warstwę 3G stacji bazowej, zapewniającą pokrycie sygnałem radiowym wskazanego terenu,
•    weryfikacja czy wykryte terminale poza 3G wspierają również sieć 2G lub LTE,
•    kompleksowa i odpowiednio wcześniej przygotowaną akcją informacyjną do klientów.

Wprowadzane zmiany nie mają wpływu na technologie NB-IoT oferowane przez T-Mobile.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: T-Mobile

Źródło tekstu: T-Mobile

Przewiń w dół do następnego wpisu