DAJ CYNK

Refarming pasma 700 MHz. Spektakularna akcja w Rykach z wykorzystaniem śmigłowca

Mieszko

Wydarzenia

Refarming pasma 700 MHz. Spektakularna akcja w Rykach z wykorzystaniem śmigłowca

Emitel od zeszłego roku realizuje refarming pasma 700 MHz zwalnianego na potrzeby telefonii 5G. Prace wymagają niekiedy zastosowania specjalnych środków. Firma zamieściła na YouTube filmową relację z operacji wymiany anten na maszcie w Rykach z wykorzystaniem śmigłowca.

W połowie września, realizując działania związane z refarmingiem częstotliwości telewizyjnych pasma 700 MHz na potrzeby 5G, Emitel dokonał spektakularnej akcji wymiany systemów antenowych na maszcie w Rykach, w woj. lubelskim. 

Zobacz: Zakończył się drugi etap refarmingu 700 MHz dla 5G

Jak podaje Emitel, ekipa techniczna zamontowała na maszcie o wysokości około 200 metrów kilka elementów systemów antenowych ważących średnio ponad 2 tony, do czego wykorzystywany był śmigłowiec K-MAX K-1200. Akcja była obserwowana przez grupki lokalnych mieszkańców, fanów lotnictwa oraz pasjonatów fotografii wysokościowej. 

Firma zapowiedziała, że rozpoczęty w 2020 roku refarming częstotliwości telewizyjnych 470-790 MHz i zwolnienie ich na potrzeby sieci 5G potrwa w Polsce do połowy 2022 roku. Działania ta nie ograniczają się tylko do zmiany częstotliwości nadawania. Wymagają również zagęszczenia sieci nadawczej, a więc uruchomienia emisji z dodatkowych masztów, a także instalacji nowych systemów antenowych. Akcja w Rykach jest właśnie przykładem takich prac.

Refarming częstotliwości realizowany jest w całej Europie, gdzie do tej pory do nadawania telewizji naziemnej wykorzystywano częstotliwości z zakresu 470-790 MHz. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, wszystkie kraje członkowskie muszą zwolnić pasmo 694-790 MHz na potrzeby rozwoju sieci 5G

Zobacz: Emitel skończy refarming częstotliwości dla 5G do połowy 2022. „To projekt dekady”
Zobacz: Wspólne 5G na 700 MHz - wiemy więcej o projekcie #polskie5G

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Emitel

Źródło tekstu: Emitel

Przewiń w dół do następnego wpisu