DAJ CYNK

Play zbroi się przed 5G i kupuje operatora sieci światłowodowej

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 20391

P4, właściciel sieci Play, kupił wszystkie akcje spółki 3S S.A. 3S jest operatorem sieci światłowodowej, z którym Fioletowi współpracowali już od dłuższego czasu.

Obie firmy współpracują ze sobą już od 10 lat. Play zdecydował się na zakup swojego partnera w obawie o dalsze losy współpracy. Firma 3S od dłuższego czasu była na sprzedaż i operator obawiał się dalszych warunków współpracy po ew. przejęciu jej przez inny podmiot.

Zobacz: W aplikacji Play24 dodano nowy sposób kontaktu z Obsługą Klienta

Wartość transakcji to 410 mln zł, tyle samo ile wynosi wartość 3S i jej spółek zależnych. Zakup zostanie sfinansowany z kosztów własnych i jak poinformował prezes Play, nie wpłynie na planowaną wypłatę dywidendy za wyniki osiągnięte w 2019 roku.

Grupa 3S jest obecna na rynku od 2002 roku. Posiada sieć światłowodową o długości 3800 kilometrów oraz sześć centrów przetwarzania danych (data center) o łącznej powierzchni 4000 m2. W 2018 roku wypracowała 88 mln zł skonsolidowanego przychodu oraz 32 mln zł wskaźnika EBITDA, zatrudniając 250 osób.

Zobacz: Mobilny parking z Play działa już w ponad 70 miastach

Play w komunikacie giełdowym napisał, że:

Biorąc pod uwagę planowane wdrożenie standardu 5G niezbędna jest ewolucja sieci transmisyjnej do stacji bazowych Play w miastach do technologii opartej o wydajną łączność światłowodową, a sieć światłowodowa 3S w znaczącym stopniu pokrywa się z siecią stacji bazowych Play. Zapewni to kontrolę kosztów w długim terminie, wysoką przepustowość, niską latencję oraz odpowiedni poziom jakości świadczonych usług. Transakcja jest także korzystna biorąc pod uwagę czas wdrożenia i poziom nakładów inwestycyjnych w porównaniu do scenariusza budowy własnej sieci światłowodowej od podstaw.

Dodatkowo przejęcie umożliwi operatorowi podłączenie wszystkich stacji bazowych (istniejących i przyszłych) do światłowodów 3S oraz poszerzenie oferty dla klientów biznesowych i w zakresie usług hurtowych.

Zobacz: Drugi smartfon 400 zł taniej w Play dla firm
Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji rusza do walki z patostreamami
Zobacz: Plus trzeci w Europie pod względem transmisji danych

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: infostrefa

Przewiń w dół do następnego wpisu