DAJ CYNK

Orange i Nokia zbudują w Słowacji sieć 5G

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3580

Orange i Nokia zbudują w Słowacji sieć 5G

Nokia poinformowała dzisiaj o zawarciu umowy z Orange Slovensko na budowę sieci 5G. Fiński producent zajmie się tworzeniem sieci dostępu radiowego dla 5G na bazie obecnie istniejącej infrastruktury AirScale.

O budowie sieci 5G mówi się już w całej Europie, ale jak dotąd brakowało wieści na ten temat od naszych południowych sąsiadów. Brakowało, bo też niewiele się tam działo, jeżeli chodzi o 5G. Pierwszym operatorem, który zaczął przygotowywać się do wdrożenia 5G, był Orange Slovensko. Pomarańczowa sieć w maju 2019 roku przeprowadziła demonstrację 5G w centrali firmy, jednak wyprzedziła ją mniejsza, lokalna konkurencja – czyli sieć 4ka operatora SWAN Mobile – która w lipcu zeszłego roku ogłosiła się chyba nieco na wyrost „pierwszym słowackim operatorem z 5G”. 

Zobacz: Orange: nawet 1,5 Gb/s w sieci 5G w Lublinie dzięki połączeniu 4G i 5G

Wybór Nokii jako dostawcy 5G to ze strony Orange Slovensko to konsekwencja dotychczasowej współpracy biznesowej obydwu stron – fiński producent dostarcza infrastrukturę 4G dla Orange od 2016 roku, to jest od przejęcia wcześniejszego dostawcy, firmy Alcatel Lucent.

Zobacz: Orange France mówi „nie” Hauweiowi, do 5G wybiera Nokię i Ericssona
Zobacz: Orange: testy 5G do końca lutego

Na mocy nowej umowy,  Nokia dostarczy dla Orange Slovensko swoje stacje bazowe 5G Nokia AirScale (5G NR) wraz z  niezbędnym oprogramowaniem, a także zintegrowany system zarządzania Nokia NetAct wraz z zaawansowanymi narzędziami do automatyzacji. Na początkowym etapie sieć 5G będzie budowana głównie na bazie obecnie istniejącej infrastruktury AirScale 4G i 4.5G poprzez aktywację 5G w istniejących pasmach dzięki aktualizacji oprogramowania.

Ponieważ sieć 5G będzie budowana na bazie infrastruktury 4G, trudno oczekiwać spektakularnie dużych prędkości. Orange Slovensko zamierza w ciągu dwóch najbliższych lat zapewnić klientom prędkość pobierania danych do 100 Mbps, chociaż docelowo ma to być 1 Gbps. By zapewnić odpowiednia przepustowość, operator rozbudowuje też swoją sieć światłowodową – w 2020 roku słowackie Orange chce podłączyć do nich 50% swoich BTS-ów.

Zobacz: Orange uruchamia sieć 5G w Rumunii. Nie, to nie są testy...
Zobacz: Orange Fab: start-upy będą pracować nad rozwiązaniami 5G

Źródło zdjęć: Pixabay

Źródło tekstu: Nokia, wł.

Przewiń w dół do następnego wpisu