DAJ CYNK

Nokia pomoże Niemcom w projekcie 6G-ANNA

Marian Szutiak

Wydarzenia

Nokia Niemcy projekt 6G-Anna

Nokia kieruje w Niemczech pionierskim projektem 6G-ANNA, finansowanym ze środków krajowych. Celem jest prowadzenie i napędzanie badań nad nowym standardem łączności mobilnej we współpracy z 29 partnerami.

Finansowanie projektu 6G-ANNA pochodzi z niemieckiego Federalnego Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych (Bundesministerium für Bildung und Forschung, BMBF), a jego celem jest wzmocnienie i promowanie niemieckich i europejskich planów dotyczących rozwoju 6G oraz prowadzenie globalnych działań pre-standaryzacyjnych po stronie niemieckiej i europejskiej. 6G-ANNA jest częścią większej inicjatywy krajowej "6G Platform German", a jego całkowita wartość wynosi 38,4 mln euro na okres trzech lat. W trakcie całego okresu trwania projektu, Nokia będzie ściśle współpracować z konsorcjum, w skład którego wchodzą partnerzy ze świata przemysłu, eksperci merytoryczni, startupy, instytuty badawcze i topowe uniwersytety w Niemczech.

Zobacz: 5G-Advanced nadchodzi. Nokia wyjaśnia, co przyniesie ta technologia
Zobacz: Nokia i Elisa z nowym rekordem szybkości 5G. Chodzi o wysyłanie danych

Nokia odgrywa kluczową rolę zarówno w 6G-ANNA, jak i w szerszym ekosystemie 6G w Niemczech. W ramach 6G-ANNA firma skupia się na projektowaniu architektury end-to-end 6G i współpracuje z innymi partnerami projektu w trzech kluczowych obszarach technologicznych: sieć dostępowa 6G, sieć sieci oraz automatyzacja i uproszczenie. Wybrane tematy, takie jak podsieci, XR i cyfrowe partnerstwo w czasie rzeczywistym, zostaną wdrożone i zaprezentowane jako proof of concepts.

W czasie trwania projektu Nokia będzie współdziałać z niemieckim ekosystemem, w tym z czterema akademickimi Hubami 6G, liczącymi ponad 60 katedr uniwersyteckich. Poza działaniem w Niemczech, 6G-ANNA ma na celu współdziałanie z innymi głównymi projektami flagowymi 6G w Europie i USA.

To dla nas zaszczyt, że możemy poprowadzić 6G-ANNA, najważniejszy finansowany przez rząd pionierski projekt 6G w Niemczech. Chociaż oczekuje się, że pierwsze sieci 6G nie będą komercyjnie dostępne przed 2030 rokiem, już teraz kładziemy pod nie podwaliny dzięki technologii 5G-Advanced, a także długoterminowym innowacjom, które będą napędzać rozwój 6G.

– powiedział Peter Merz, szef działu Nokia Standards

Nokia uważa, że 6G nie tylko będzie bazować na istniejących technologiach i systemach, ale także rozszerzy i przekształci to, co może zrobić sieć. Będzie łączyć świat ludzki, fizyczny i cyfrowy, aby wyzwolić nasz wrodzony potencjał. Poza projektem 6G-ANNA, Nokia współpracuje także z głównymi przedstawicielami branży, klientami, ośrodkami akademickimi i badawczymi na całym świecie, w Stanach Zjednoczonych, Europie i regionie APAC, aby wytyczyć kierunek rozwoju 6G.

Zobacz: Koniec z tym 3G. Zacznijmy na serio myśleć o 5G i planować 6G
Zobacz: Samsung już myśli o 6G i prędkości 1 Tbps. Oto, jaki jest plan

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Nokia