DAJ CYNK

Nokia i Elisa z nowym rekordem szybkości 5G. Chodzi o wysyłanie danych

Marian Szutiak

Wydarzenia

Nokia i Elisa rekord szybkości 5G wysyłanie danych

Nokia wraz z fińskim operatorem Elisa osiągnęły rekordową szybkość wysyłania danych w sieci 5G na falach milimetrowych (mmWave), używając przy tym rozwiązań firmy Qualcomm.

Jesienią 2020 roku firmy Nokia oraz Elisa pochwaliły się, że osiągnęły rekordową szybkość pobierania danych przy wykorzystaniu komercyjnie działającej sieci 5G, wynoszącą 8 Gb/s. Teraz przyszedł czas na nowy rekord przesyłania danych w drugą stronę, czyli do sieci. Ta sięgnęła 2,1 Gb/s.

Zobacz: Nokia i Elisa chwalą się nowym rekordem prędkości 5G w komercyjnej sieci
Zobacz: Samsung i Qualcomm z nowym rekordem szybkości 5G

Do próby, która odbyła się na stadionie Nokia Arena w Tampre w Finlandii, Nokia dostarczyła swoją stację bazową AirScale, korzystającej z pasma 26 GHz komercyjnej sieci 5G Elisy. Wykorzystano przy tym urządzenie wyposażone w platformę Snapdragon X65 5G Modem-RF System z modułami antenowymi Qualcomm QTM545 mmWave czwartej generacji. Konfiguracja Carrier Aggregation obejmowała cztery bloki po 100 MHz każdy.

Nokia Arena jest jednym z pierwszych stadionów wyposażonych w 5G mmWave. W takim miejscu ważna jest możliwość wysyłania danych z dużą szybkością, co przyda się na przykład do strumieniowego przesyłania wideo w wysokiej rozdzielczości w czasie rzeczywistym przez wielu użytkowników oraz treści rzeczywistości rozszerzonej dla smartfonów lub elektroniki noszonej. Technologia 5G ma też wspierać bezpieczeństwo na stadionie.

5G mmWave wyróżnia się jako optymalne rozwiązanie dla obiektów takich jak stadiony, gdzie duża pojemność i bardzo wysokie prędkości transmisji danych są potrzebne na krótkim dystansie dla tysięcy użytkowników mobilnych w tym samym czasie. Agregacja nośników jest kluczem do pełnego wykorzystania zasobów widma w różnych pasmach częstotliwości. Ten udany projekt jest kolejnym ważnym kamieniem milowym w naszej wieloletniej i ugruntowanej współpracy z Elisą i Qualcomm Technologies. Z niecierpliwością czekamy na to, że odwiedzający będą mogli wkrótce cieszyć się innowacyjnymi doświadczeniami 5G w Nokia Arenie. 

– powiedział Ari Kynäslahti, dyrektor ds. technologii i strategii w Nokia Mobile Networks

Elisa jest liderem w rozwoju usług 5G w Finlandii i jest to kolejny ważny krok w naszych wysiłkach na rzecz zapewnienia naszym klientom najwyższych prędkości i najlepszych doświadczeń 5G. Wcześniej ogłosiliśmy osiągnięcie prędkości łącza w dół na poziomie 8 Gb/s z Nokią i Qualcomm Technologies, a teraz jeszcze bardziej zwiększyliśmy możliwości technologii 5G dzięki tej nowej próbie osiągającej prędkości wysyłania na poziomie ponad 2 Gb/s. Zapewni to niesamowite i ulepszone usługi dla odwiedzających Nokia Arenę.

– dodał Sami Komulainen, wiceprezes wykonawczy ds. produkcji w Elisie

Jesteśmy niezwykle dumni z tego osiągnięcia, które stanowi znaczący kamień milowy dla 5G mmWave. Osiągnięte dziś przepustowości pokazują prawdziwy potencjał wdrożeń mmWave i cieszymy się, że możemy kontynuować współpracę z liderami branży, aby 5G mmWave stało się rzeczywistością komercyjną.

– skomentował Enrico Salvatori, Senior Vice President, Qualcomm Europe

Zobacz: lajt mobile daje 300 GB internetu z 5G za 35 zł i kusi tańszą aktywacją
Zobacz: Koniec z tym 3G. Zacznijmy na serio myśleć o 5G i planować 6G

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Paul McKinnon / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Nokia