DAJ CYNK

Narrow Band IoT w sieci T-Mobile

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4639

T-Mobile uruchomił stacje bazowe z sygnałem NB IoT w Gorzowie Wielkopolskim. Masowe uruchomienie sieci w Polsce ma nastąpić w 2018 roku.T-Mobile uruchomił stacje bazowe z sygnałem NB IoT w Gorzowie Wielkopolskim. Masowe uruchomienie sieci w Polsce ma nastąpić w 2018 roku.

Stacje zbudowane w Gorzowie Wielkopolskim działają w trybie komercyjnego dostępu i obecnie przechodzą testy wewnętrzne, które finalnie mają potwierdzić stabilność i jakość funkcjonowania nowej sieci przed rozpoczęciem kolejnych inwestycji. Sieć została oparta na częstotliwościach z zakresu 800 MHz. Na jej potrzeby przeznaczony został fragment pasma separacyjnego, dzięki czemu sieć NB IoT nie wpłynie na pojemność sieci LTE800 oraz osiągane w niej prędkości przesyłania danych.

Technologia NB IoT ma zapewnić komunikację pomiędzy urządzeniami, na przykład w rozwiązaniach typu smarthome: sterowanie oświetleniem, temperaturą, działaniem sprzętów AGD, po rozwiązania mierzące zużycie wody, prądu lub gazu. Administracja publiczna może wykorzystać nową sieć w rozwiązaniach typu smartcity, takich jak inteligentne parkingi, zarządzanie oświetleniem ulicznym lub oczyszczanie miasta (inteligentne kosze na śmieci). Z kolei przedsiębiorcy mogą być zainteresowani rozwiązaniami Smartmetering - zdalne odczytywanie liczników wody, energii, gazu u klientów indywidualnych oraz punktach kontrolnych, monitoringiem maszyn i urządzeń (zdalne przesyłanie raportów z funkcjonowania urządzeń), śledzeniem obiektów (monitoring frachtów, bagaży i pojazdów) oraz inteligentnymi budynkami (kontrola dostępu, systemy alarmowe i monitoring).

Decyzja o budowie sieci NB IoT to odpowiedź na rodzący się trend podłączania coraz większej liczby urządzeń do sieci. Już dzisiaj przeciętnie w każdym gospodarstwie domowym jest ich kilka, a zaledwie za 15 lat może być ich nawet 500 - powiedział Andreas Maierhofer, Prezes T-Mobile Polska. Chcemy zapewnić klientom odpowiednie warunki do korzystania z takich rozwiązań bez jednoczesnego ograniczania zasobów przeznaczonych na dotychczasowe usługi.

Narrow Band IoT to technologia radiowa z zakresu LPWAN (Low Power Wide Area Network), dedykowana urządzeniom Internetu Rzeczy. Główne zalety NB IoT to duża efektywność w zakresie ilości przesyłanych danych, wysoka penetracja zasięgu wewnątrz budynków, możliwość połączenia w jeden system nawet kilkudziesięciu tysięcy urządzeń, ogólnoświatowy standard oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Z punktu widzenia urządzenia końcowego kluczową zaleta jest wysoka żywotność baterii, pozwalająca na działanie urządzenia bez ładowania i dostępu do prądu nawet do 10 lat.

Każda sieć ma swoją pojemność, również tą związaną z liczbą urządzeń jakie mogą być do niej podpięte. Sieć Narrow Band pozwala na zwielokrotnienie liczby podpiętych do sieci urządzeń przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości usług i bezpieczeństwa sieci powiedział Thomas Lips, członek zarządu, Dyrektor ds. Technologii i Innowacji T-Mobile. Co ważne sieć Narrow Band jest odpowiednikiem jednej z trzech podstawowych warstw sieci 5G i jako taka będzie mogła być do sieci 5G zaimplementowana w przyszłości.

Uruchomienie pierwszych stacji NB IoT jest elementem szerszej strategii grupy Deutsche Telekom, która na początku bieżącego roku ogłosiła, że Polska będzie jednym z wiodących krajów we wdrożeniu tej technologii. W 2016 roku hub:raum, czyli należące do Deutsche Telekom centrum innowacji, zapoczątkowało programy, mające na celu popularyzację NB IoT oraz pozyskiwanie partnerów pracujących nad rozwiązaniami bazującymi na tej technologii.

Rezultatem programów zrealizowanych w 2017 roku w Krakowie i Berlinie jest zaproszenie do współpracy 25 startupów, mających w swoim portfolio produkty dedykowane do użycia w sieci NB IoT. Wraz z zaproszonymi partnerami hub:raum pracuje nad dopracowaniem produktów i przygotowaniem ich do sprzedaży w sieci T-Mobile w Polsce i innych europejskich krajach, w których T-Mobile jest obecny. Do najbardziej zaawansowanych należą projekty związane z odczytywanie pomiarów wody i ciepła, inteligentne śmietniki, czy projekt monitoringu uli pszczelich.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: T-Mobile

Przewiń w dół do następnego wpisu