DAJ CYNK

Marek Zagórski: kompetencje Ministerstwa Cyfryzacji trafią do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 6156

Marek Zagorski Ministerstwo Cyfryzacji KPRM

W wyniku zmian w składzie Rady Ministrów likwidacji uległo Ministerstwo Cyfryzacji. Jak powiedział były szef tego resortu w rozmowie z Interią, wszystkie obszary jego działalności trafią do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Skład nowego rządu RP zmniejszył się z dwudziestu ministerstw do czternastu. Wśród zlikwidowanych resortów znalazło się również Ministerstwo Cyfryzacji. Nie oznacza to jednak, że działania, za które ten resort odpowiadał, przestają być istotne dla władz naszego kraju.

Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji zlikwidowane

Marek Zagórki udzielił wywiadu portalowi Interia Biznes. W rozmowie były już minister cyfryzacji naświetlił nieco całą sytuację, informując między innymi, co stanie się z kompetencjami zlikwidowanego ministerstwa. Ze słów Marka Zagórskiego wynika, że nie zostaną one rozdzielone pomiędzy różne resorty, ale trafią jako całość pod skrzydła Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM), gdzie bezpośredni nadzór nad sprawami cyfryzacji będzie sprawował premier Mateusz Morawiecki.

- (...) decyzja o mniejszej liczbie ministerstw oznaczała, że będą konieczne konsolidacje. I w związku z tym relatywnie małe ministerstwo pod względem struktury, bo na pewno nie ze względu na obszar działalności, było jednym z pierwszych branych pod uwagę w procesie konsolidacji. Ostatecznie obrana w przypadku MC ścieżka, czyli integracja z KPRM, to sygnał, że cyfrowe sprawy są ważne i z poziomu premiera będą nie tylko wdrażane sprawniej, ale również staną się priorytetowe.

Cyfryzacja jest teraz bezpośrednio nadzorowana przez premiera. Przy czym, o czym mówiłem wielokrotnie, nie jest istotne, czy to będzie Ministerstwo Cyfryzacji czy coś innego. Ważne, co pokazuje przesunięcie do KPRM, że sprawy, którymi zajmowało się MC będą priorytetowym celem polityki rządu.

- powiedział Marek Zagórski

W nowych strukturach rządowych były minister cyfryzacji będzie sekretarzem stanu w KPRM, odpowiedzialnym między innymi za obszar telekomunikacji, a także pozostanie pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ma też trafić były wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz. Nie wiadomo póki co, ile osób w KPRM będzie odpowiadać za cyfryzację.

- Adam Andruszkiewicz na pewno przechodzi do KPRM wraz ze mną. Będziemy to jeszcze układać. Najważniejszą rzeczą jest to, że cały dział, cały obszar, którym zajmowało się MC trafi w jedno miejsce. Powtarzam: nie będzie dzielenia kompetencji pomiędzy różne ministerstwa.

- powiedział były minister cyfryzacji

Marek Zagórki został zapytany także o to, co dalej z instytucjami, nad którymi pieczę miało Ministerstwo Cyfryzacji, czyli Urzędem Komunikacji Elektronicznej, Centralnym Ośrodkiem Informatyki, Instytutem Łączności, Instytutem Technik Innowacyjnych EMAG czy Naukową i Akademicką Siecią Komputerową NASK.

- Tu też nic się nie zmienia. Wszystkie te instytucje na mocy ustaw lub własnych statutów podlegały i nadal będą podlegać ministrowi właściwemu ds. informatyzacji. Jeśli jest nim premier - zmienia się tylko to, że nie jest już w ramach urzędu ministra Cyfryzacji. Zresztą premier będzie pełnić funkcję ministra cyfryzacji chwilowo, do momentu zmiany ustawy o działach. Reszta zostaje po staremu.

- powiedział Marek Zagórski

Mateusz Morawiecki będzie formalnie szefem cyfryzacji, najprawdopodobniej przez około półtora miesiąca, do czasu wprowadzenia odpowiednich zmian w polskim prawie - poinformował Marek Zagórski.

- To, że premier musi mieć tytuł ministra cyfryzacji, a nie nadzorującego dział informatyzacji wynika z tego, że dzisiejsza ustawa o działach administracji nie pozwala szefowi rządu nadzorować poszczególnych działów. To czysto formalny zabieg. Nie będziemy czekać z wdrożeniem odpowiednich przepisów prawa. Od przyszłego tygodnia wszystko będzie poukładane i zaczynamy pracować w nowej formule.

- wyjaśnił Marek Zagórski

Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji chwali nowy portal samorządowy - jeden dla wszystkich
Zobacz: Nowe prawo komunikacji elektronicznej. Ruszyły konsultacje Ministerstwa Cyfryzacji

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Radio Szczecin

Źródło tekstu: Interia

Przewiń w dół do następnego wpisu