DAJ CYNK

IS-Wireless wprowadzi polską technologię 5G na zagraniczne rynki

Marian Szutiak

Wydarzenia

IS-Wireless polska technologia 5G zagraniczne rynki

IS-Wireless to polski dostawca rozwiązań sieciowych 5G opartych o Open RAN, który nawiązał współpracę z Tambora Systems, dostawcą technologii Mobile Edge Core. Celem zawartej umowy jest stworzenie sieci 5G o większej wydajności i tańszych niż budowane obecnie. Firmy wspólnie wdrożą swoją technologię w USA i w Azji Południowo-Wschodniej.

Polska firma IS-Wireless oraz wywodząca się z Singapuru Tambora Systems prowadzą zaawansowane rozmowy z klientami w Stanach Zjednoczonych, Malezji, Tajlandii, Wietnamie oraz Indonezji. Dzięki wspólnie wypracowanemu rozwiązaniu, przedsiębiorstwa mogą zaoferować na tych rynkach wydajne sieci mobilne w wyjątkowo gęsto zaludnionych obszarach, takich jak na przykład Bangkok czy Dżakarta.

W tych miejscach wielu użytkowników korzysta jednocześnie z dużych transferów danych. Oferowana przez nas technologia, którą stworzyli nasi inżynierowie w Polsce, pozwoli świadczyć usługę wysokiej jakości. Po wstępnych testach, wspólne inwestycje na rynkach zagranicznych planujemy na koniec bieżącego roku oraz na 2022 rok.

– powiedział Sławomir Pietrzyk, prezes IS-Wireless

Polska technologia rusza na podbój świata

IS-Wireless kompleksowo buduje sieci prywatne 4G i 5G w oparciu o własną technologię, całkowicie stworzoną w Polsce. Rozwiązanie oparte jest o standard otwarty, tak zwany Open RAN. To najnowszy trend rozwoju sieci piątej generacji, który zyskuje na znaczeniu na całym świecie. W lipcu tego roku IS-Wireless rozpoczął pierwsze wdrożenie swojej technologii 5G w Krakowie, budując sieć kampusową dla Przemysłu 4.0. Nawiązanie współpracy z Tambora Systems oznacza wejście firmy ze swoją technologią na międzynarodowy rynek. To realizacja zapowiedzi z kwietnia tego roku, kiedy prezes spółki deklarował, że IS-Wireless będzie walczyć o rynki zagraniczne.

We współczesnych systemach RAN (sieć radiowa) i Core (sieć szkieletowa) traktowane są jako osobne byty. To błąd, bo usługa dla użytkownika jest uzależniona od obu. Ma zatem sens pozioma optymalizacja tych dwóch domen. Współpraca z Tamborą pomoże rozpowszechnić naszą technologię nie tylko lokalnie, ale dużo szerzej – na cały świat.

– powiedział Sławomir Pietrzyk

Tańsza i szybsza sieć

Innowacyjne rozwiązanie, które będzie wspólnie oferowane przez IS-Wireless i Tambora Systems na rynkach zagranicznych, polega na nowoczesnym podejściu do budowy sieci mobilnych, gdzie część radiowa i corowa dynamicznie dostosowują się do potrzeb użytkownika. Funkcjonalności sieci, na przykład streaming materiałów wideo, są uruchamiane tam, gdzie są aktualnie potrzebne, najczęściej na lokalnych serwerach (tzw. edge computing). Pozwala to na rozsądniejsze zarządzanie zasobami oraz redukcję kosztów operacyjnych.

Podejście to można porównać z modelem Just-in-time (JIT, z ang. „dokładnie na czas”) stosowanym w produkcji i logistyce. Tego typu, skupione wokół użytkownika końcowego sieci są częścią rozwiązania IS-Wireless, które wpisuje się w tzw. drugą falę Open RAN – jeszcze bardziej modularnych i elastycznych sieci niż te pierwszej generacji. Nasze rozwiązanie pozwoli ograniczyć koszty związane z budową Core i RAN o 40-60 procent, zredukować opóźnienia o 50 procent i zapewni elastyczną platformę do wdrażania nowych usług.

– powiedział Anand Uppili, CEO i współzałożyciel Tambora

Zobacz: 5G w Europie: Samsung i Vodafone UK wprowadzają Open RAN
Zobacz: Nowa oferta 5G w lajt mobile. W jakich planach i za ile?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: G-R Mottez / Unsplash

Źródło tekstu: IS-Wireless

Przewiń w dół do następnego wpisu