DAJ CYNK

Huawei nie będzie wykluczony z budowy sieci 5G w Polsce

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 6439

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, chiński minister spraw zagranicznych podczas wizyty w Polsce dostał zapewnienie, że firma Huawei nie będzie w żaden sposób dyskryminowana podczas budowy sieci 5G w Polsce.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w ubiegłym tygodniu z szefem chińskiej dyplomacji Wangiem Yi. Na temat całego spotkania wiemy niewiele, bo polskie MSZ udostępniło tylko krótkie podsumowanie spotkania.

Zobacz: Czy 5G będzie działać jak mikrofalówka? Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało przewodnik po 5G

Tymczasem DPG dotarł do wytycznych, jakie prezydent dostał z MSZ przed rozmową. Znalazły się w niej zapisy dotyczące przyszłej budowy sieci 5G w Polsce. Do tej pory panowały obawy, że zgodnie z narracją Stanów Zjednoczonych, Polska ulegnie naciskom i wprowadzi obostrzenia w sprawie udziału w całym procesie firmy Huawei. Tymczasem okazuje się, że chińska firma nie będzie w żaden sposób dyskryminowana.

Analiza Ministerstwa Cyfryzacji nie będzie rekomendować dyskryminacyjnych działań wobec poszczególnych podmiotów czy krajów, lecz zaproponuje sformułowanie ogólnych kryteriów zaangażowania firm zagranicznych na polskim rynku 5G

- czytamy w dokumencie MSZ.

Zobacz: Amerykańskie firmy mogą uzyskać zgodę na handel z Huawei

Cały proces doboru firm będzie oczywiście uwzględniać zasady bezpieczeństwa kraju.

Analizy Ministerstwa Cyfryzacji dotyczące ryzyka związanego z budową sieci 5G mają być przygotowane w lipcu i przesłane Komisji Europejskiej.

Zobacz: Megaustawa w ogniu dezinformacji. Głosowanie w senacie przesunięte

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Dziennik Gazeta Prawna

Przewiń w dół do następnego wpisu