DAJ CYNK

HarmonyOS: system open source, ale bez roota

Mieszko Zagańczyk

Wydarzenia

Huawei najwyraźniej stara się być jak Apple, a jego konferencja dla deweloperów HDC 2019 przypomina podobne wydarzenia organizowane przez giganta z Cupertino. Chiński producent zademonstrował kilka ciekawych nowości - system HarmonyOS, interfejs  EMUI 10, ale też rozwiązania App Gallery Connect, HiLink i LiteOS. 

Na Huawei Developer Conference 2019 spotkało się 600 ekspertów technicznych, a także 6 tysięcy programistów i partnerów producenta z całego świata. Główną nowością był HarmonyOS  - system, który dotąd znany był pod bardzo chińsko brzmiącą nazwą HongMeng OS. Ze względów marketingowych nowa nazwa stosowana będzie na całym świecie, ale w kraju producenta w użyciu zostanie ta stara.

O premierze HarmonyOS pisaliśmy już rano. Teraz mamy dodatkowe informacje o tej platformie. 

Zobacz: HarmonyOS oficjalnie zaprezentowany. To alternatywa firmy Huawei dla Androida
Zobacz: Pierwszym telefonem marki Huawei z systemem HongMeng OS może być Mate 30 Lite

HarmonyOS to lekki, kompaktowy system operacyjny z bardzo dużą skalowalnością, bazujący na mikrokernelu. W budowie przypomina więc Fuchsia OS i to jest największy jego konkurent, a nie Android. System Huawei został opracowany z myślą o pracy na wielu urządzeniach tworzących jeden ekosystem – smartwatchach, inteligentnych telewizorach, smart głośnikach czy inteligentnych rozwiązaniach w samochodzie, w najróżniejszych urządzenia internetu rzeczy, a także w smartfonach. 

Nad HarmonyOS pracuje w tej chwili zespół ponad 4 tysięcy osób, co pokazuje, jaką wagę przywiązuje Huawei do tej platformy. Wygląda też na to, że wojna handlowa ze Stanami Zjednoczonymi dała Huaweiowi potężny impuls do działania, a w rezultacie być może przyczyni się do powstania nowej generacji sprzętu chińskiego producenta, do czego może w innych okolicznościach zbyt szybko by nie doszło. Prace nad HarmonyOS prowadzone są od 2017 roku, ale dopiero kilka miesięcy temu nabrały tempa.

Nowy system Huawei ma oferować wysoką wydajność i ma dobrze sobie radzić w pod dużym obciążeniem dzięki Deterministycznemu Silnikowi Opóźnień i błyskawicznej komunikacji między procesami. System ustali priorytety zadań i limity czasowe z odpowiednim wyprzedzeniem. Zasoby będą relokowane do zadań o wyższych priorytetach, co zmniejszy opóźnienie reakcji aplikacji o 25,7%. HarmonyOS wyróżnia się zredukowanym kodem (około jedna tysięczna kodu jądra Linuksa), dlatego zdaniem twórców systemu, prawdopodobieństwo ataku zostało znacznie ograniczone. Wiadomo już, że system nie pozwoli na uzyskanie praw roota.

Zobacz: Huawei: 10 megatrendów na nadchodzące lata
Zobacz: Samsung pokonał Apple’a i Huaweia w szybkości transferu danych - wyniki badań OpenSignal

Istotną cechą HarmonyOS jest jego skalowalność. Platforma może automatycznie dostosowywać się do różnych elementów sterujących układem ekranu, będzie współdziałać z urządzeniami wyposażonymi w pamięć RAM rzędu kilku kilobajtów, jak również z tymi gigabajtowymi. To wszystko pozwoli deweloperom wydajniej tworzyć aplikacje działające na wielu urządzeniach.

Pracę twórców aplikacji ułatwić ma Huawei ARK Compiler - pierwszy statyczny kompilator, który umożliwia programistom kompilowanie języków Kotlin, Java, Javascript, C i C++ do kodu maszynowego w jednym, zunifikowanym środowisku. 

HarmonyOS 1.0. będzie dostępny w pierwszej kolejności na telewizorze Honor Vision TV i innych podobnych smart TV, których premiera ma mieć miejsce jeszcze w tym roku. Na przestrzeni kolejnych trzech lat, HarmonyOS zostanie zoptymalizowany i stopniowo wdrażany na kolejnych smart urządzeniach. W 2020 roku pojawi się mikrokernel HarmonyOS v2.0, a w 2021 - v3.0, który zostanie dostosowany do urządzeń elektroniki noszonej. HarmonyOS 1.0 korzysta jeszcze zarówno z własnego mikrojądra, jak i jądra Linuksa, jednak od wersji 2.0 będzie już całkowicie bazował na własnym kodzie Huawei.

Zobacz: Huawei Mate 30 Pro: dwa sensory 40 Mpix w tylnym aparacie fotograficznym
Zobacz: Ren Zhengfei: Zamykanie się USA na technologię Huawei zostawi Amerykę w tyle

Co ważne, HarmonyOS stanie się platformą open-source. Firma utworzy również fundację i społeczność typu open-source, aby wspierać głębszą współpracę z programistami.


EMUI 10

EMUI 10 to autorska nakładka na system Android dla smartfonów i tabletów Huawei. O tym, co nowego, pisaliśmy już w tej informacji:

App Gallery Connect

Podczas konferencji Huawei Developer Conference 2019 Huawei ogłosił również uruchomienie dostępnej na całym świecie usługi App Gallery Connect. Jest ona przeznaczona dla deweloperów. Ma im zapewnić kompleksowe wsparcie począwszy od pracy twórczej, aż po dystrybucję gotowych produktów.

Huawei zapowiedział ponadto projekt Shining Star, w który zainwestuje miliard dolarów, przeznaczając tę kwotę na kompleksowe, globalne wsparcie deweloperów, aby dalej rozwijać inteligentny ekosystem usług mobilnych. 

HiLink i LiteOS

Zestaw HiLink, LiteOS oraz dedykowany chip to kolejna nowość zaprezentowana podczas Huawei Developer Conference 2019. Zestaw został stworzony z myślą o rozwiązaniach IoT: umożliwia automatyczne wykrywanie urządzeń, a także proste i intuicyjne połączenie rozproszonych produktów IoT w jeden, funkcjonalny system. 

Na konferencji Huawei zaprezentował również kilka innych nowych technologii, m.in. algorytmy obliczeniowe i technologie identyfikacji sztucznej inteligencji do budowy usług Cyberverse, które integrują wirtualny i rzeczywisty świat w celu zapewnienia realistycznych wrażeń wizualnych. Nie zabrakło również ulepszonych wersji dostępnych już urządzeń Huawei opartych na technologii sterowania gestami czy wykrywania pulsu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Huawei

Źródło tekstu: Huawei , wł.

Przewiń w dół do następnego wpisu