DAJ CYNK

200 tysięcy testów na koronawirusa od Zygmunta Solorza i Grupy Polsat

Marian Szutiak

Wydarzenia

Grupa Polsat Zygmunt Solorz koronawirus testy 200 tysięcy

Zygmunt Solorz i Grupa Polsat kupili 200 tysięcy testów na koronawirusa wraz z niezbędną aparaturą laboratoryjną, wydając na ten cel 16 mln zł. Testy zostaną podarowane Polakom i przekazane Ministerstwu.

Zygmunt Solorz i Grupa Polsat, której jest założycielem i głównym udziałowcem, podjęli decyzję o zakupie 200 tysięcy testów genetycznych potwierdzających obecność koronawirusa SARS-Cov-2, używanych przez wszystkie laboratoria wykonujące badania urzędowe dla Ministerstwa Zdrowia. Wraz z testami zostało zakupionych 8 zestawów urządzeń diagnostycznych, takich jak termocyklery i systemy do automatycznej ekstrakcji wraz z testami genetycznymi i wszystkimi materiałami zużywalnymi potrzebnymi do przeprowadzenia 200 tysięcy badań potwierdzających.

Zobacz: Polski test skutecznie wykrywa koronawirusa SARS-CoV-2
Zobacz: 5G i koronawirus. Czyli psychologia strachu

Wszystkie testy i urządzenia do ich odczytu zostaną przekazane na rzecz społeczeństwa, dzięki zaangażowaniu Sławomira Gadomskiego (Ministerstwo Zdrowia), konsultacji Andrzeja Horbana (krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych) oraz dzięki Sławomirowi Gnalickiemu (Argenta, dostawca testów i urządzeń).

– Myślę, że w walce z koronawirusem najważniejsze jest testowanie, czyli identyfikacja ludzi zakażonych oraz ich izolacja. Dzięki temu możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, a na końcu tej drogi - wygrać z epidemią.

– powiedział Zygmunt Solorz

Do dzisiaj w całej Polsce wykonano około 340 tysięcy testów. Dodatkowe 200 tysięcy testów wraz z aparaturą diagnostyczną pomoże zwiększyć możliwości wykonywania badań w Polsce w kierunku wykrywania wirusa SARS-Cov-2. Oznacza to bardzo istotny wzrost potencjału testowania w Polsce.

– Pracowałem nad tym od kilku tygodni. Cieszę się, że wreszcie rozpoczęły się dostawy testów i urządzeń. Wiem, że obecnie następuje stopniowe „odmrażanie” gospodarki i powrót do codziennego, normalnego życia. Wciąż jednak musimy pamiętać, że epidemia jest z nami i wśród nas. Dlatego tak ważne jest zachowywanie środków i zasad bezpieczeństwa, ale jednocześnie testowanie – szybkie i masowe. Im szybciej i im więcej zakażonych osób uda się odnaleźć wśród nas, tym lepiej dla nas wszystkich.

– dodał Zygmunt Solorz

Testowaniem oraz diagnostyką zajmą się laboratoria wskazane przez Ministerstwo Zdrowia. Pierwsza partia testów oraz aparatury laboratoryjnej zostały już przekazane i dostarczone do resortu zdrowia. Wszystkie testy i sprzęt będą udostępnione do końca maja.

– Cieszę się ze współpracy z panem Zygmuntem Solorzem oraz z tego, że mogliśmy wykorzystać potencjał naszej firmy i stać się częścią tak ważnego dla nas wszystkich przedsięwzięcia.

– powiedział Sławomir Gnalicki, Prezes Zarządu firmy Argenta

– Czas jest bardzo trudny dla nas wszystkich i musimy sobie pomagać. Jesteśmy polską firmą - chcemy i powinniśmy pomóc w walce z epidemią. Po raz pierwszy zdecydowałem, że pomagamy jednorazowo na tak dużą skalę. Przekazujemy 200 tysięcy testów i aparaturę, mając nadzieję, że wesprze to heroiczne działania polskich służb medycznych. Bardzo im wszystkim dziękuję, szczególnie tym na pierwszej linii frontu.

– podsumował Zygmunt Solorz

Zobacz: Cyfrowy Polsat jest gotowy uruchomić 5G - twierdzi prezes Grupy
Zobacz: #Siećwdomu i bajeruj online z Plushem na kartę

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Plus, Cyfrowy Polsat