DAJ CYNK

Czy Ministestwo Cyfryzacji zrobiło wszystko, by każdy Polak miał zasięg - pyta poseł Nowoczesnej

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 12200

Poseł Nowoczesnej Adam Szłapka wysłał interpelację do ministra cyfryzacji w sprawie zwiększenia dostępu do usług telekomunikacyjnych. Pretekstem był problem mieszkańców gminy Doruchow (woj. wielkopolskie) z łapaniem zasięgu przez telefony komórkowe.

Poseł w swojej interpelacji zwrócił uwagę ministrowi cyfryzacji na fakt, że obecnie dostęp do usług mobilnych jest tym samym, czym jeszcze kilkadziesiąt lat temu był dostęp do elektryczności. Telefony komórkowe podnoszą komfort życia obywateli, zapewniając im możliwość kontaktu z bliskimi i znajomymi z dowolnego miejsca. Zasięg telefonii komórkowej zapewnia również bezpieczeństwo, a także rozwój osobisty i biznesowy.

- Niemniej jednak, mieszkańcy gminy Doruchów w województwie wielkopolskim borykają się z problemem braku zasięgu w swoich telefonach komórkowych. Brak zasięgu oznacza w tym przypadku m.in. niemożność wezwania służb ratunkowych w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia mieszkańców.

- napisał Adam Szłapka

Operatorzy komórkowi chwalą się przy okazji prezentacji cokwartalnych wyników, że w zasięgu ich sieci znajduje się prawie 100% mieszkańców Polski. Są jednak obszary, głównie wiejski, słabo zaludnione, do których zasięg dociera w niewielkim stopniu lub w ogóle. Tak jest między innymi w miejscowościach położonych na terenie gminy Doruchow, do których należą Morawin, Tonia, Plugawice, Oświęcim, Mieleszówka, Skarydzew, Torzeniec, Gruszków i Bobrowniki. Mieszkańcy tych wsi wielokrotnie interweniowali u operatorów sieci komórkowych z prośbą o wybudowanie na ich terenie stacji BTS.

Zobacz: Wyniki operatorów w 2018 roku. Czyja strategia okazała się najbardziej dochodowa?
Zobacz: Nadajnik T-Mobile jako rozwiązanie problemu niedziałającej kasy fiskalnej. Mieszkańcy wsi chcą zmiany lokalizacji
Zobacz: Play ma 7000 nadajników. Ambitny plan zrealizowany tuż przed końcem roku. Potwierdza to szef działu technologii

Swoją interpretację poseł Nowoczesnej podsumował pytaniem do Ministerstwa Cyfryzacji, czy to wykonało odpowiednie działania, których celem było zwiększenie zasięgu sieci komórkowych na obszarach wiejskich:

- Czy ministerstwo podjęło odpowiednie kroki w celu zwiększenia dostępu do telekomunikacji na terenie całej Polski, w szczególności obszarów wiejskich?

Teraz pozostaje nam poczekać na odpowiedź resortu cyfryzacji oraz jego szefa, Marka Zagórskiego.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: sejm.gov.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu