DAJ CYNK

Chiny zakazują sprzedaży wszystkich iPhone'ów. Bez względu na wersję systemu

orson_dzi

Wydarzenia

Sądowy zakaz sprzedaży iPhone'ów w Chinach, wbrew pierwszym doniesieniom, nie dotyczy tylko urządzeń ze starszą wersją systemu iOS. Nie da się go obejść aktualizacją starszych modeli.

Pierwotnie mówiło się, że zakaz sprzedaży będzie łatwy do obejścia, ponieważ naruszenie patentów Qualcommu dotyczy tylko starszych wersji systemu iOS. Dlatego też zaktualizowanie ich systemu do wersji 12 miała sprawę załatwić. Jednak jak się okazuje, zakaz dotyczy wszystkich starszych modeli iPhone'ów, bez względu na wersję iOS-u. Sprzedawane mogą być tylko tegoroczne modele - XR, XS oraz XS Max, ale to marne pocieszenie. Jak wynika z szacunków m.in. The Wall Street Journal, starsze modele stanowią 40% wszystkich sprzedawanych smartfonów Apple'a w Chinach. To przekłada się na 12 mld dolarów przychodu ze sprzedaży.

Zakaz będzie obowiązywać przez co najmniej 10 dni. Tyle czasu ma obecnie Apple'a na odwołanie się od wyroku. Choć nie jest to znana nam forma apelacji. W Chinach sprawa zwyczajnie zostanie rozpatrzona ponownie. W przypadku takiego samego wyroku, nie ma już możliwości odwołania, a decyzja jest ostateczna. Dodatkowo na niekorzyść Apple'a działa to, że firma nie może w ciągu tych 10 dni dogadać się z Qualcommem, opłacić należne tantiemy za patenty i dopiero wtedy poprosić o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Chiny to nie jedyne pole bitwy dwóch gigantów. Wcześniej sąd w Monachium zdecydował, że Apple narusza dwa patenty Qualcommu (inne niż te w Chinach), a w sądzie w niemieckim Mannheim toczy się kolejna sprawa, tym razem dotycząca aż 23 innych patentów.

Zakaz sprzedaży iPhone'ów w Chinach
Chiny grożą poważnymi konsekwencjami, jeśli dyrektor finansowa Huaweia nie zostanie uwolniona
Dyrektor generalny Qualcommu twierdzi, że jego firma wkrótce pogodzi się z Apple'em

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: fudzilla; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu