DAJ CYNK

Uwaga, niebezpieczne SMS-y! Piszą nawet w środku nocy

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Wydarzenia

Podejrzane wiadomości z kilku numerów. Możesz stracić pieniądze

Fałszywe SMS-y są wysyłane z kilku numerów, aczkolwiek mają podobny schemat i zawsze prowadzą do jednego: próby kradzieży pieniędzy.

Dostałeś SMS-a z wezwaniem do uregulowania należności za prąd albo za kilka dni zostaniesz odcięty od energii elektrycznej? Spokojnie, nie masz powodów do obaw.

Najlepiej jak najszybciej usunąć wiadomość i o niej zapomnieć. A jeszcze lepszą decyzją będzie ostrzeżenie znajomych i rodziny. Jest to bowiem nowy atak wymierzony w nieświadomych klientów, a właściwie to nie nowy, lecz powracający obecnie ze zwiększonym natężeniem.

Uwaga na SMS-y wzywające do zapłaty za prąd!

W ostatnim czasie PGE obserwuje nasilającą się wysyłkę fałszywych wiadomości skierowanych do Klientów PGE Obrót. Wiadomości SMS zawierają informację o rzekomej należności, która w razie nieuregulowania spowoduje wstrzymanie dostaw energii. PGE Obrót apeluje do Klientów o rozwagę, a także o przekazywanie ostrzeżenia rodzinie oraz znajomym.

– informowała PGE już w kwietniu tego roku.

SMS z nieznanego numery - wezwanie do zapłaty odłączenie energii elektrycznej

Jak wynika z doniesień Czytelników, szkodliwe wiadomości są przesyłane z numerów 518453937, 518460362 oraz 518453993, a kampania została na przełomie ostatnich 48 godzin mocno zintensyfikowana. Tym samym prawdopodobnie nie są to wszystkie numery, które rozsyłają fałszywe SMS-y z groźbą odłączenia energii elektrycznej. Niemniej sam schemat przekrętu jest każdorazowo identyczny.

Kliknięcie zamieszczony w SMS-ie link prowadzi do fałszywej bramki BLIK. Kod autoryzacji, wpisany w formularzu, zamiast potwierdzać przelew na parę złotych, pozwala przestępcom zainicjować transakcję na dowolną kwotę. Oczywiście znacznie wyższą, więc pod żadnym pozorem niczego nie wpisujcie.

Podobne ataki był już przeprowadzane wcześniej. To kolejna odsłona tego typu praktyk. Zatem, raz jeszcze apelujemy: bądźcie ostrożni. 

Zobacz: Wiadomość z numeru 510494817. Lepiej od razu usuń
Zobacz: Nieznany numer 503200240 niepokoi Polaków. Wyjaśniamy

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marti Production (Pexels)

Przewiń w dół do następnego wpisu