DAJ CYNK

Wiadomość z numeru 510494817. Lepiej od razu usuń

Piotr Urbaniak

Wydarzenia

Od paru dni do Polaków masowo słane są SMS-y z numeru +48510494817. Nadawca informuje o nieuregulowanych rachunkach. To oszustwo.

Podkreślmy, numer 510494817 nie należy do żadnego spośród wiodących dostawców energii, choć oszuści uparcie próbują się pod nich podszywać. Raz mogą figurować jako PGE, innym razem – na przykład Tauron, ale nie ma to większego znaczenia, bo każdorazowo w roli głównej pojawia się dokładnie ten sam blef. Nieuregulowany ponoć rachunek za prąd.

Żądane kwoty nie są duże i wynoszą zazwyczaj po parę złotych, plan napastników jest jednak bardziej złożony, a niewielka kwota to tylko element sztuczki socjotechnicznej. Stracić można znacznie więcej.

Zobacz: Biedronka kusi fanów taniej elektroniki. Co tym razem? [27.09.2021]

Nawet kilkaset złotych

Każdy SMS, oprócz treści, ma umieszczony link do fałszywego panelu BLIK. Ofiara, potencjalnie nieświadoma, wcale nie wykonuje płatności na rzeczoną kwotę, lecz udostępnia unikatowy kod transakcji przestępcom. Ci z kolei, licząc na ludzkie automatyzmy, zakładają, że potwierdzenie w aplikacji bankowej zostanie kliknięte z marszu.

Bez weryfikacji sumy, która finalnie okazuje się znacznie wyższa niż według wiadomości i może wynosić grubo ponad kilkaset złotych.

Przed dokładnie takim oszustwem CERT Polska ostrzegał już w kwietniu, natomiast w lipcu stosowny komunikat prasowy wydała spółka PGE Obrót, zajmująca się w Grupie PGE bezpośrednio sprzedażą energii. Niestety, jak widać, szkodliwy proceder cały czas trwa. 

Obawiając się o możliwe zadłużenie, najbezpieczniej jest kontaktować się z wierzycielami na własną rękę. Nie tylko w sprawie energii, ale w ogóle. Tymczasem pozostaje tylko przestrzegać.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Unsplash (Lala Azizli)

Źródło tekstu: własne

Przewiń w dół do następnego wpisu