DAJ CYNK

TVP zamierza uruchomić jeszcze cztery kanały, w tym jeden 4K

Dodane przez: Xyrcon

Kategoria: Telewizja i VoD

Interakcje: 24566

siedziba TVP

TVP zamierza uruchomić kolejne kanały. Początkowe zapowiedzi mówiły o dwóch: TVP Dokument i TVP 4K. Aktualnie mówi się o czterech. Do wymienionych ma dołączyć TVP Muzyka i TVP Nauka.

TVP jest nadawcą publicznym, który spełnia określoną misję. Z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji musi więc ustalić plan wypełniania tej misji na 5 lat w przód, razem z planem finansowania ze środków publicznych i działalności komercyjnej. Nazywa się to Kartą Powinności. TVP przekazała już Kartę Powinności na lata 2020-2024. Wynika z niej, że w najbliższych latach mają być uruchomione cztery nowe kanały.

O TVP Dokument słyszymy od 2015 roku, temat wrócił w lutym. Ma to być stacja nadająca filmy dokumentalne, reportaże i seriale o tematyce społecznej. Uruchomienie kanału było przesuwane z powodu ustaleń działania ósmego multipleksu, ale w końcu będzie możliwe dzięki wprowadzeniu standardu nadawania DVBT2. Jeśli znajdą się dodatkowe środki, uruchomiony zostanie także kanał TVP Nauka, mający promować polską myśl techniczną. Byłby to typowy kanał popularnonaukowy z materiałami o charakterze edukacyjnym i publicystycznym. TVP Muzyka zaś ma być kanałem prezentującym pełen przekrój gatunków muzycznych (w przeciwieństwie do komercyjnych kanałów tematycznych). Mają na nim pojawić się teledyski, nagrania koncertów oraz filmy muzyczne.

Zobacz: TVP uruchomiło eSzkołę. To nowy kanał edukacyjny online

TVP 4K ma być programem rozrywkowym wysokiej jakości. Był zapowiadany razem z mobilnym kanałem TVP Sport2 jeszcze przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej 2020… które zresztą zostały przesunięte na 2021 z powodu pandemii COVID-19. Znajdą na nim miejsce transmisje z wydarzeń sportowych, filmy oraz programy rozrywkowe.

TVP podaje kwoty, jakie zamierza przeznaczyć na każdy z kanałów. I tak TVP 4K ma kosztować 36 mln zł rocznie (od 2021). TVP Dokument dostanie 19,2 mln zł w 2021 roku, ale wydatki mają rosnąć z roku na rok. TVP Muzyka dostanie w 2022, 2023 i 2024 roku po 20 mln zł. TVP Nauka będzie kosztować 40 mln zł rocznie (od 2022).

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: TVP

Źródło tekstu: Wirtualne Media

Przewiń w dół do następnego wpisu