DAJ CYNK

Play kupuje UPC Polska - wielkie przejęcie stało się faktem

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Telewizja i VoD

Play przejmuje UPC Polska

Liberty Global sprzedaje UPC Polska — kablówkowy gigant trafia do P4, operatora sieci komórkowej Play. Transakcja opiewa na kwotę 7 mld złotych.

UPC Polska wkrótce przestanie być własnością Liberty Global. Firma doszła do porozumienia z P4, operatorem sieci Play, który w cenie 7 mld złotych w całości (100%) przejmie operatora telewizji i internetu stacjonarnego. Ta kwota to 9-krotność skorygowanej EBITDA. Uwzględnia ona również dług oraz korektę kapitału obrotowego.

P4, operator Play kupuje UPC Polska

Ta transakcja jest kolejnym potwierdzeniem znaczącej wartości opartych na światłowodach sieci HFC w Europie, jak również istotnych korzyści synergii z konwergencji usług stacjonarnych i mobilnych. Działamy  w Polsce ponad 20 lat i jesteśmy dumni z naszego wkładu w rozwój polskiej gospodarki cyfrowej i wpływu na społeczeństwo. Chciałbym podziękować i pochwalić cały zespół zarządzający UPC Polska, kierowany obecnie przez Roberta Redeleanu, dziękując za ich ciężką pracę w ostatnich latach. UPC Polska, największy dostawca telewizji kablowej oraz wiodący dostawca trzech usług cyfrowych, oraz Play, który dociera do 99% polskiej populacji ze swoimi usługami mobilnymi, dzięki nowej skali działania, stworzą liczącą się na polskim rynku siłę.

- skomentował transakcję Mike Fries, Chief Executive Officer, Liberty Global.

Obie firmy spodziewają się, że transakcja zostanie zamknięta w pierwszej połowie 2022 roku. Wszystko zależy od akceptacji ze strony Komisji Europejskiej. Poza tym Liberty Global zobowiązało się przez cztery lata zapewniać Play dostęp do określonych usług, w tym głównie z obszaru sieci i technologii.

Integracja Play i UPC Polska stworzy wyjątkową możliwość rozwoju Play na kolejnym etapie i cieszymy się na rozpoczęcie współpracy z zespołem UPC, aby wspólnie zrealizować nasze nowe ambicje. Play ma duże doświadczenie w odpowiadaniu na potrzeby swoich klientów. UPC Polska zbudowało bardzo silną platformę opartą na wysokich standardach jakości. Play i UPC połączą swoje siły, aby stworzyć silnego operatora konwergentnego w Polsce.

– powiedział Jean Marc Harion, Prezes Zarządu Play.

Pozyskane z transakcji środki Liberty Global przeznaczy na cele korporacyjne. Po spłacie długów firmie zostanie około 600 mln dolarów wolny środków, które mają być przeznaczone na rozwój biznesu oraz program odkupu akcji. Z kolei dla Play to głównie przyspieszenie inwestycji w sieci światłowodowe.

Zobacz: Grupa Canal+ kupuje większościowy pakiet udziałów w SPI International
Zobacz: Play ujawnia kolejną listę miejscowości z fioletowym 5G

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: UPC Polska

Źródło tekstu: UPC Polska

Przewiń w dół do następnego wpisu