DAJ CYNK

VoLTE do lamusa, będziemy rozmawiać przez 5G. Kiedy to nastąpi?

Mieszko Zagańczyk

Taryfy, promocje, usługi

telefon Voice-over-5G

Całkowita liczba użytkowników Voice-over-5G do 2026 r. osiągnie 2,5 miliarda na całym świecie – przekonuje Juniper Research. Analitycy wskazują, co przyspieszy rozwój tego rozwiązania.

Nowe badanie przeprowadzone przez firmę analityczną Juniper Research wykazało, że całkowita liczba użytkowników Voice-over-5G osiągnie do 2026 r. na całym świecie poziom 2,5 miliarda. To gigantyczny wzrost o 780%, bo obecnie z tego standardu korzysta 290 milionów użytkowników, za to większą popularnością cieszy się VoLTE. Starsza technologia będzie jednak ustępować wraz z rozwojem 5G.

Zobacz: Smartfony 5G pokonały w sprzedaży urządzenia 4G

Jak wynika z danych Juniper Research, technologia głosowa VoLTE (Voice-over-LTE) ma ponad 4,4 miliarda użytkowników na całym świecie, co stanowi ponad 50% abonentów.

Technologia wykorzystująca 4G nie jest jednak wystarczająca do obsługi połączeń interaktywnych, które przez Junipera wskazywane są jako nowy rodzaj usług dla telekomów i bodziec do inwestycji w Voice-over-5G. 

Badacze przewidują, że dzięki 5G operatorzy będą mogli wdrożyć bardziej zaawansowane połączenia interaktywne, funkcje inteligentnego przekierowywania połączeń oraz wirtualne centrale telefoniczne wykorzystujące sztuczną inteligencję. Rozmowy w 5G zapewnią bogatsze funkcje połączeń głosowych, w tym treści interaktywne i udostępnianie ekranu w natywnej aplikacji telefonicznej na smartfony, bez potrzeby stosowania dodatkowych aplikacji innych firm. Pozwoli to operatorom na sprawniejszą obsługę klientów i łatwiejsze oferowanie usług. 

Połączenia interaktywne, zdaniem analityków, zapewnią operatorom najszybszy zwrot z inwestycji w Voice-over-5G. Popularne VoLTE nie jest wystarczające, by zapewnić sprawne działanie tego typu połączeń – wynika to z czysto technicznych ograniczeń, przede wszystkim szybkości działania i opóźnień w sieci 4G.

Voice-over-5G, określane także jako Vo5G lub VoNR (Voice over New Radio), niesie także szereg innych korzyści: oznacza lepszą jakość głosu HD+, lepszą jakość połączeń wideo oraz możliwość jednoczesnego świadczenia usług głosowych 5G i usług transmisji danych 5G. 

Przewiduje się, że technologia Voice-over-5G umożliwi także wprowadzenie nowych usług wideo oraz usług obejmujących rozszerzoną rzeczywistość, w tym immersyjnych wideokonferencji i interaktywnych połączeń 5G za pośrednictwem technologii rzeczywistości rozszerzonej lub wirtualnej. Do działania Voice-over-5G wymagane będzie samodzielne 5G w standardzie SA.

Prace nad rozwojem VoNR prowadzi między innymi Deutsche Telekom wraz z naszym T-Mobile – w zeszłym roku w Warszawie operator testował tę technologię wraz z Ericssonem i Nokią.

Zobacz: T-Mobile najwięcej połączeń głosowych realizuje przez VoLTE
Zobacz: Testujemy mobilny światłowód. Jak działa T-Mobile Internet 5G Home Office?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Ericsson

Źródło tekstu: Juniper Research

Przewiń w dół do następnego wpisu