DAJ CYNK

T-Mobile: standard przesyłu danych NB-IoT z ogólnopolskim zasięgiem

Mieszko Zagańczyk

Taryfy, promocje, usługi

T-Mobile: standard przesyłu danych NB-IoT z ogólnopolskim zasięgiem

T-Mobile rozbudowuje swoje stacje bazowe o standard przesyłu danych Narrowband-IoT przeznaczony do budowy rozwiązań Internetu Rzeczy. Z końcem kwietnia zasięg sieci NB-IoT operatora objął już 94% obszaru Polski.

W ostatnim tygodniu kwietnia liczba stacji bazowych T-Mobile działających zgodnie z technologią Narrowband sięgnęła 4300. Standard NB-IoT pozwala na energooszczędną transmisję danych przy zdecydowanie niższych poziomach sygnału w porównaniu do wcześniej uruchomionych technologii 2G/3G/4G

Zastosowanie tego rozwiązania zapewnia m.in. dłuższą żywotność baterii urządzeń, jak również możliwość korzystania z transmisji danych w miejscach, w których sygnał sieci jest słabszy, np. w piwnicach czy kondygnacjach podziemnych. Taka forma transmisji danych stanowi element budowania infrastruktury Internetu Rzeczy, wykorzystywanego m.in. w biznesie czy zarządzaniu miastami. Dotąd podobne usługi świadczono jedynie lokalnie. T-Mobile Polska przekonuje, że jest teraz w stanie sprostać tego typu wymaganiom klientów, zapewniając pokrycie zasięgiem sieci na dużej powierzchni.

Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji: 5G przyspieszy rozwój Internetu rzeczy z pożytkiem dla biznesu i inteligentnych miast
Zobacz: Czy Internet rzeczy jest bezpieczny?

Do czego się stosuje NB-IoT?

Technologia NB-IoT jest w stanie obsługiwać wiele urządzeń jednocześnie, co sprawia, że można ją wykorzystać do wielu zastosowań. Została zoptymalizowana pod kątem zapewnienia dostępu do sieci bardzo dużej liczby terminali, nawet do kilkudziesięciu tysięcy sztuk w zasięgu jednej stacji bazowej. Ponadto NB-IoT obsługuje najnowsze zabezpieczenia, co dzięki fizycznej karcie SIM (w formie typowej plastikowej karty bądź też wlutowanego w urządzenie modułu elektronicznego) zapewnia uwierzytelnianie, ochronę sygnalizacji i szyfrowanie danych. Transmisja danych w sieci NB-IoT odbywa się z wykorzystaniem Prywatnego APN, dzięki czemu jest wydzielona z sieci Internet.

Wśród przykładów wykorzystania technologii można wymienić infrastrukturę stworzoną dla Geotermii Podhalańskiej, firmy wytwarzającej ciepło z energii termalnej. Dzięki systemowi automatycznego odczytu ciepłomierzy T-Mobile przedsiębiorstwo stało się pierwszą w Polsce siecią ciepłowniczą, w której zdalny odczyt liczników w całości bazuje na technologii transmisji NB-IoT. 

Zobacz: MC: Internet rzeczy to przyszłość polskiej gospodarki
Zobacz: Orange: Internet Rzeczy pomoże w walce ze smogiem

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: T-Mobile Polska