DAJ CYNK

Rzecznik Orange uderza w Światłowód UPC. UPC nie doprowadza światłowodu do domu klienta

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 14012

FTTH, jak często mówi się o Światłowodzie, to z angielskiego Fiber To Home. I właśnie o ten home się rozchodzi, bo UPC wcale go do domu nie doprowadza.

Rzecznik Orange na wstępie swojego wpisu przypomina ściemę roku Play, który swego czasu nagle pojawił się z technologią 4G, która z LTE miała wspólną tylko nazwę pojawiającą się w reklamach. Jak pamiętamy Fioletowi reklamowali swój Internet 4G, który był tak naprawdę ledwie lekko podrasowanym 3G. To właśnie do sytuacji z 2011 roku Wojtek Jaczyński porównuje światłowód UPC.

Orange swój światłowód dociąga do domu klienta. W przypadku UPC wygląda to trochę inaczej:

Zapytałem moich kolegów inżynierów: czy UPC robi światłowód do domu jak my? Że co? Absolutnie nie – odrzekli. UPC nie robi światłowodu do domu (FTTH – Fiber to the Home). To, co robią to doprowadzają światłowód maksymalnie do budynku a później wykorzystują kable koncentryczne, którymi dochodzą do klientów. Dalej jest to technologicznie DOCSiS i sieci HFC (Hybrid Fibre-Coaxial). Co więcej do flagowego modemu konkurenta (Giga Connect Box) nijak nie można podpiąć… światłowodu.­­­

Oczywiście Internet dalej bez problemu będzie w takim przypadku osiągać prędkości pobierania rzędu kilkuset megabitów na sekundę, ale nie trudno się w tej sytuacji z rzecznikiem Orange nie zgodzić - ciężko nazwać to technologią FTTH.

Z litości nie czepiam się już PR-owego ogłaszania na dzień wcześniej „światłowodowego” 1 Gb/s, żeby tylko zrobić to przed nami. Cóż, że w przedsprzedaży i tylko w Warszawie.

Bardzo ciekawe jest też kolejne zdanie:

Swoją drogą temat marketingowych „fibersztuczek” nie jest polską specjalnością. We Francji, gdzie operatorzy kablowi próbowali „przypiąć się” do FTTH, sprawą zajął się regulator i teraz reklamują się jako „fiber with coax termination”. Z tego wniosek, że można zgodnie z prawdą.

Czy Orange planuje jakieś skargi w tej sprawie? Na chwilę obecną rzecznik Orange tajemniczo odpowiada, że nie ma nic więcej do dodania.

Oczywiście Orange też świadczy usługi w podobnej technologii, czego Wojtek Jabczyński nie ukrywa:

Gwoli sprawiedliwości dodam, że my też wykorzystujemy technologię G.fast tzn. parę miedzianą bądź coax na ostatnich metrach łącza. Wynika to z niedoskonałości budynkowej infrastruktury i po konsultacjach z klientem, wybieramy ten sposób dostarczenia światłowodu bezpośrednio do mieszkania. To jednak zaledwie kilka procent wszystkich podłączeń.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Blog Orange

Przewiń w dół do następnego wpisu