DAJ CYNK

Netia buduje pod Warszawą nowoczesne data center. Pierwsi klienci skorzystają z niego w 2021 roku

Dodane przez: msnet

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 5338

Netia Data Center Warszawa start 2021

Na początku przyszłego roku pierwsi klienci będą mogli skorzystać z usług kolokacji infrastruktury i rozwiązań chmurowych z linii NetiaNext, świadczonych w nowym data center Grupy Netia. Tworzone jest ono 10 km od centrum Warszawy.

Netia systematycznie umacnia swoją pozycję na rynku zaawansowanych rozwiązań ICT, dla których bazą są nowoczesne centra danych (Data Center – DC). Po przejęciu na przełomie roku dużego data center w Krakowie i komercyjnym sukcesie na południu Polski, kolejnym krokiem ekspansji operatora jest nowa inwestycja w centrum kraju. W jej ramach Netia za około 79 mln zł powstaje wielofunkcyjny obiekt, w będzie między innymi ponad 1000 m2 powierzchni serwerowej (4 komory, pozwalające na kolokowanie blisko 520 szaf rackowych) i ponad 1400 m2 powierzchni biurowych.

Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji rekomenduje samorządom usługi chmurowe Netii
Zobacz: Tak Netia radzi sobie z usuwaniem skutków dewastacji sieci

– Sprzedaż usług kolokacyjnych w naszym nowym data center w Krakowie spotkała się z pozytywnym odbiorem klientów instytucjonalnych. Zainteresowanie przekracza nasze oczekiwania. Obserwujemy też niesłabnący popyt na tego typu usługi w centrum kraju, dlatego postanowiliśmy zainwestować w nowy obiekt również w tym regionie. Spodziewamy się, że jego pełna komercjalizacja zajmie nam kilka lat, jednak poprzednia rozbudowa DC w Warszawie przy ul. Poleczki pokazała, że nawet na tak konkurencyjnym rynku, jak warszawski, klienci doceniają nasze rozwiązania.

– powiedział Aster Papazyan, Dyrektor Generalny ds. Rynku B2B, Członek Zarządu Netii

Bezpieczeństwo i ekologia przede wszystkim

Data center w Jawczycach będzie jednym z najbezpieczniejszych obiektów w Polsce, co zostanie potwierdzone uzyskanym certyfikatem dla infrastruktury krytycznej. Obiekt znajduje się w doskonałej lokalizacji: zaledwie 10 km od centrum Warszawy, z bardzo dogodnym dojazdem, a jednocześnie w bezpiecznej odległości od jakichkolwiek czynników ryzyka (stacje paliw, linie kolejowe itp.).

DC Netii w Jawczycach to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce, między innymi dzięki  innowacyjnemu zasilaniu energetycznemu. System jest identyfikowany przez użytkownika jako pełne 2N, ale składa się z aż trzech torów zasilania. Jeden tor to klasyczny UPS, przy budowie dwóch kolejnych zastosowano DRUPSy, czyli UPSy dynamiczne, które wykorzystują energię zgromadzoną w masie wirującej.

Duży nacisk został  położony na efektywność energetyczną i dostosowanie maksymalnego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Dbałość o środowisko przejawia się również poprzez wykorzystanie w DRUPS energii kinetycznej zamiast baterii, co wiążę się z brakiem potrzeby utylizacji szkodliwych odpadów.

Już w sierpniu tego roku Grupa Netia rozpocznie komercjalizację nowego obiektu, który zostanie oddany do użytku na początku 2021 roku. Mocną stroną nowego DC, oprócz możliwości świadczenia na najwyższym poziomie sztandarowych usług z linii NetiaNext, w tym zwłaszcza typu data center as a service (usługi kolokacji, serwerów dedykowanych) i chmurowych (na przykład wirtualne data center na bazie technologii VMware), jest duża dostępność powierzchni biurowej, z przeznaczeniem na biura zapasowe lub miejsca pracy dla specjalistów IT w systemie tak zwanych hot desk’ów.

Z danych firmy analitycznej Audytel wynika, że w 2020 roku Grupa Cyfrowy Polsat, z uwzględnieniem Netii,  z około 8000 m2 powierzchni kolokacyjnej, jest krajowym liderem rynku DC.

Zobacz: Konkurs Visa i Blue Media - samochód do wygrania!
Zobacz: Huawei AppGallery: pobierz aplikację WP Pilot, dostaniesz za darmo 14 dni pakietu Starter Plus

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Netia

Przewiń w dół do następnego wpisu