DAJ CYNK

KRRiT: cyfryzacja lokalnych rozgłośni radiowych

orson_dzi

Taryfy, promocje, usługi

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podtrzymuje swoje zainteresowanie cyfryzacją radia.Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podtrzymuje swoje zainteresowanie cyfryzacją radia. Obecnie pracuje nad strategią, która pozwoli poszerzyć ofertę i uruchomić dodatkowe stacje radiowe, w szczególności rozgłośnie komercyjne o lokalnym charakterze. Ogłaszanie wolnych częstotliwości na lokalne, miejskie multipleksy w 34 miastach ma nastąpić w drugiej połowie tego roku.

KRRiT nie wycofuje się z planów cyfryzacji radia, wbrew pytaniom i wątpliwościom, które się pojawiały. Podtrzymujemy finansowanie radia cyfrowego DAB+ dla radia publicznego, ale opracowujemy również nową strategię, która pozwoli uruchomić dodatkowe stacje radiowe - mówi agencji informacyjnej Newseria Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Cyfryzacja radiofonii w Polsce to jeden z celów strategicznych KRRiT do 2022 roku. Proces zakończy się wyłączeniem sygnału analogowego, podobnie jak to miało miejsce w przypadku telewizji. Od lipca 2016 roku zwiększono pomoc finansową dla emisji DAB+ (nowa wersja standardu cyfrowej emisji radia - Digital Audio Broadcasting), natomiast w lutym ubiegłego roku wystartowała kampania informacyjna "Radio się przeprowadza".

Jak podaje KRRiT, dokładnie rok temu - wiosną 2017 roku - słuchalność cyfrowa radia (DAB+ i internet) osiągnęła 57%, jednocześnie korzystanie z odbiorników UKF zmniejszyło się o 43%. Nastąpiła też aktywizacja branży radiowej: aż 56 z 57 stacji radiowych - zarówno publicznych, jak i prywatnych, obecnych na UKF - można już złapać w DAB+. KRRiT wystąpiła już do UKE o dobór nowych częstotliwości, które rozdzieli pomiędzy cyfrowe rozgłośnie lokalne.

Zobacz: Radio FM w smartfonie - przeżytek czy kluczowa funkcja?

Zgodnie z zapowiedziami resortu cyfryzacji w tym roku ma się pojawić projekt rozporządzenia, które określi minimalne wymagania techniczne i eksploatacyjne dla odbiorników radiofonii cyfrowej DAB+ przeznaczonych na polski rynek. Odbiór sygnału cyfrowego radia w Polsce umożliwiają jedynie odbiorniki wyposażone w ten system, ale w sprzedaży pojawiają się urządzenia z systemem starszej generacji DAB, który uniemożliwia dostęp do pełnej radiowej oferty cyfrowej.

Z badań GfK Polonia na zlecenie KRRiT wynika, że w latach 2013-2016 sprzedaż odbiorników DAB+ wzrosła z trzech do ponad 42 tys. sztuk.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: newseria