DAJ CYNK

Xiaomi wróci do produkcji własnych procesorów mobilnych?

16.07.2019

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 4825

Ważne 1

0

Xiaomi ma coraz bardziej ambitne plany - według najnowszych doniesień kolejną inwestycją chińskiego producenta są udziały w firmie zajmującej się projektowaniem mobilnych procesorów. To może oznaczać, że Xiaomi nie porzuca planów wykorzystania w smartfonach samodzielnie opracowywanych układów SoC. 

Firma Xiaomi za pośrednictwem własnego funduszu inwestycyjnego nabyła około 6% chińskiej firmy projektującej chipy - VeriSilicon Microelectronics. Ta transakcja sprawia, że Xiaomi jest czwartym pod względem wielkości udziałowcem spółki, a drugim zewnętrznym. Udziały są niewielkie, a VeriSilicon nie jest znaczącym graczem tego rynku, jednak taka inwestycja w dłuższej perspektywie może zapewnić Xiaomi nowe możliwości

Zobacz: Xiaomi Surge S2 - zbliża się nowy procesor od Xiaomi
Zobacz: Xiaomi: druga generacja układu Surge

VeriSilicon Microelectronics to producent z siedzibą w Szanghaju i oddziałami w innych miastach Chin oraz w Stanach Zjednoczonych. Firma projektuje zintegrowane układy SoC i SiP, a także jednostki przetwarzania grafiki - GPU i ISP - czy sztucznej inteligencji - NPU. VeriSilicon jest często podwykonawcą dla innych firm produkujących układy scalone, pomagając im w ukończeniu prac związanych z projektowaniem półprzewodników. 

Zobacz: Xiaomi otwiera oddział R&D w Finlandii
Zobacz: Xiaomi przenosi się do nowej siedziby w Pekinie

Firma Xiaomi po raz pierwszy próbowała wejść na rynek  układów mobilnych w 2014 roku. Wtedy osobny oddział producenta - Pinecone - rozpoczął prace nad procesorem Surge S1, który ujrzał światło dzienne w 2017 roku. Cel była jasny: uniezależnić się od wielkich producentów SoC jak Qualcomm i Mediatek. Surge S1 trafił do budżetowego Xiaomi Mi 5c, później jednak o dziale produkcji układów Xiaomi zrobiło się cicho, aż do stycznia 2018 roku, gdy pojawiły się doniesienia o układzie Surge S2. Jednostka ta miała trafić do Xiaomi Mi 6X, do czego w końcu nie doszło. Kolejna informacja pochodziła z kwietnia tego roku, gdy z Pinecone wydzielony został kolejny dział - Dayu („wielka ryba”), który ma zajmować się projektowaniem układów dla urządzeń internetu rzeczy. 

Stworzenie Dayu i nabycie udziałów w VeriSilicon Microelectronics wskazują na to, że Xiaomi ma określoną strategię dalszego rozwoju swoich działów produkcji procesorów. Zapewne efektów tych prac nie ujrzymy zbyt szybko, ale przykłady Samsunga, Huawei i Apple wskazują, że dla graczy, którzy chcą walczyć o miejsce na podium, takie uniezależnienie się jest jednym z podstawowych działań. 

Źródło zdjęć: Xiaomi

Źródło tekstu: GizChina.com, techweb.com.cn

Tagi: xiaomi
Przewiń w dół do następnego wpisu