DAJ CYNK

To koniec luksusowej marki Vertu

14.07.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 5031

Ważne 3

1

Brytyjski producent luksusowych smartfonów zakończył działalność. Powodem były kłopoty finansowe nękające firmę od lat.Brytyjski producent luksusowych smartfonów zakończył działalność. Powodem były kłopoty finansowe nękające firmę od lat.

Vertu to marka luksusowych smartfonów wykonywanych ręcznie w Wielkiej Brytanii z takich materiałów, jak złoto, skóra aligatora, diamenty i tytan. Stworzone telefony charakteryzowały się wysokimi cenami. Na przykład kolekcja Signature Touch obejmowała urządzenia kosztujące od 9 do 20 tys. dolarów. Pod względem specyfikacji ustępowały one wielokrotnie tańszym flagowcom znanych marek, ale miały swój indywidualny i niepowtarzalny charakter.

Vertu rozpoczął działalność jako ramię Nokii, produkujące luksusowe odmiany telefonów fińskiej marki. Potem jednak oddzielił się od macierzystej firmy, chcąc produkować urządzenia z Androidem. Z uwagi na wysokie ceny, niewiele urządzeń marki Vertu znalazło nabywców, więc firma coraz bardziej się zadłużała. Kilka miesięcy temu brytyjski producent został wykupiony przez tureckiego biznesmena Murata Hakana Uzana, który miał pomóc bankrutującej marce.

Uznan próbował rozliczyć zadłużenie w wysokości 138 milionów funtów za 1,9 mln funtów. Wierzyciele jednak odrzucili ofertę. W związku z tym firma Vertu zakończyła działalność, a jej 200 pracowników zostało zwolnionych. Zatrzymana została produkcja nowych urządzeń, a usługi świadczone na rzecz poprzednich nabywców zostały zawieszone. Uznan zachował licencje na projekty i technologie Vertu, więc jest możliwe wskrzeszenie marki w przyszłości, tym bardziej, że turecki biznesmen zainwestował ostatnio w TCL, producenta telefonów Alcatel i Blackberry.

Źródło tekstu: Financial Times, wł

Tagi: vertu
Przewiń w dół do następnego wpisu