DAJ CYNK

Telefon dotowany przez rząd USA zawiera złośliwe oprogramowanie

Michał Świech

Sprzęt

USA regularnie oskarżają chińskie firmy o najróżniejsze przewiny i odsądzają je od czci i wiary. Jednocześnie telefon dotowany przez Amerykanów zawiera preinstalowane złośliwe oprogramowanie.

Virgin Mobile USA uczestniczy w programie mającym na celu zapewnienie najbiedniejszym mieszkańcom USA podstawowych usług telekomunikacyjnych. W ekstremalnych przypadkach można się bowiem starać o darmowy telefon z 350 minutami, nielimitowanymi SMS-ami i 1 GB Internetu. Telefony w ramach programu Assurance Wireless są również dotowane przez państwo. Jeden z nich to UMX U683CL dostępny już za 35 dolarów.

Podejrzenia wzbudza już nieusuwalna aplikacja Wireless Update (jest jedyną metoda na aktualizację telefonu), która instaluje różnorakie aplikacje bez wiedzy użytkownika. Sama aplikacja jest autorstwa chińskiej grupy zajmującej się tworzeniem aplikacji, backdoorów i zbieraniem danych. Malwarebytes Labs od razu wykrywają ją jako złośliwe oprogramowanie. Aplikacja ustawień jest natomiast wykrywana jako Android/Trojan.Dropper.Agent.UMX. Użytkownik telefonu może otrzymać dzięki niej w prezencie całą bibliotekę podobnych trojanów.

Zobacz Najbardziej szkodliwe i najszybsze wirusy komputerowe w historii

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: malwarebytes labs

Przewiń w dół do następnego wpisu