DAJ CYNK

T-Mobile: 130 stacji bazowych zasilanych energią słoneczną

Mieszko Zagańczyk

Sprzęt

T-Mobile: 130 stacji bazowych zasilanych energią słoneczną

Ponad 130 stacji bazowych T-Mobile oraz dwie centrale telefoniczne zostały wyposażone w panele fotowoltaiczne, które pozwolą na wyprodukowanie energii na bieżącą działalność. Operator podsumowuje pierwszy etap wdrożenia. 

T-Mobile do 2025 roku planuje osiągnięcie całkowitej neutralności środowiskowej w emisjach własnych, a do 2040 r. neutralności całego łańcucha dostaw. Operator pochwalił się, że już teraz korzysta w 100% z ekologicznej energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. By dalej realizować swoje plany, sięgnął po fotowoltaikę.

Już od 2018 r. instalacje pozyskujące energię ze słońca T-Mobile wykorzystuje m.in. na stacji na Schronisku PTTK na Hali Ornak, w Dolinie Pięciu Stawów, gdzie skutecznie wspierają one funkcjonowanie obiektu pozbawionego dostępu do sieci energetycznej. 

Kolejne panele zostały zamontowane na terenie centrali telefonicznych w Lublinie i Rzeszowie oraz na 130 stacjach bazowych na terenie całego kraju. Ich łączna powierzchnia to 2600 m2, a więc mniej niż połowa boiska piłkarskiego. Według T-Mobile testy pokazały, że panele fotowoltaiczne nie tylko pozwalają ulżyć środowisku, ale także wyraźnie obniżyć koszty energii. 

Operator obliczył, że panele fotowoltaiczne zapewniają ok. 15% średniorocznego zapotrzebowania stacji bazowej, a przy odpowiedniej konfiguracji i przy zastosowaniu magazynów energii udział energii ze słońca w całkowitym miksie energetycznym dla najlepszych pod tym względem obiektów może wynieść nawet 30%.

Od początku projektu dzięki panelom fotowoltaicznym T-Mobile uzyskał ponad 210 megawatogodzin energii elektrycznej, co pozwoliło na zaoszczędzenie niemal 170 ton emisji CO2. W skali roku panele są w stanie wygenerować 520 MWh energii, która pozwoliłaby dla porównania przejechać samochodem elektrycznym 2,6 mln kilometrów.

T-Mobile: 130 stacji bazowych zasilanych energią słoneczną

W przyszłości niewykorzystana zielona energia będzie mogła być magazynowana w bateriach w stacji bazowej i będzie mogła być wykorzystana, gdy potrzeby energetyczne będą większe.

T-Mobile: 130 stacji bazowych zasilanych energią słoneczną

T-Mobile przypomina także, że realizuje programy eliminacji plastiku i plastikowych toreb z biur i salonów, ogranicza zużycia papieru oraz stworzył inicjatywę „Magentowe Lasy”, w której zachęca klientów biznesowych do sadzenia z nami drzew zamian za rezygnację z papierowych faktur. 

W duchu filozofii zero waste powstał także projekt „Smartfon re:generacja”, w ramach którego w można w T-Mobile kupić odnowione, w pełni sprawne telefony z 2-letnią gwarancją, dając im drugie życie.

Zobacz: T-Mobile montuje panele słoneczne na swoich wieżach BTS
Zobacz: Orange uruchomił pierwszą stację bazową off-grid, zasilaną energią słoneczną

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, T-Mobile

Źródło tekstu: T-Mobile

Przewiń w dół do następnego wpisu