DAJ CYNK

Samsung zaprezentował matrycę 108 Mpix do aparatów w smartfonach

Mieszko Zagańczyk

Sprzęt

Samsung ISOCELL Bright HMX to nazwa nowej matrycy Samsunga zaprojektowanej z myślą o urządzeniach mobilnych. Sensor wyróżnia się gigantyczną rozdzielczością 108 Mpix i wkrótce zadebiutuje w smartfonie Xiaomi.

O tym, że Samsung ma w przygotowaniu tak wielką matrycę, wiadomo już od jakiegoś czasu. Pierwszy raz została zapowiedziana publicznie podczas konferencji Xiaomi jako element wyposażenia kolejnego flagowca tej marki. Teraz Samsung przedstawił ją oficjalnie, chociaż ujawnił na ten temat tylko ogólne informacje.

Zobacz: Redmi z aparatem 64 Mpix - nowe szczegóły, zapowiedź 108 Mpix
Zobacz: Samsung wprowadza dwa nowe sensory obrazu Isocell dla smartfonów. Jeden z nich ma rozdzielczość 48 Mpix

Sensor Samsung ISOCELL Bright HMX ma rozmiar 1/1,33 cala, a więc jest większy niż poprzedni model z tej serii - Samsung GW1 o rozdzielczości 64 Mpix i wielkości 1/1,7 cala, który ma trafić do smartfonów Redmi. Samsung ponownie wykorzysta rozwiązanie Tetracell, czyli połączenie czterech pikseli w jeden większy, co oznacza, że docelowym rozmiarem dla zdjęć będzie rozdzielczość 27 Mpix. W pełnej rozdzielczości 108 Mpix fotografie będą miały wymiary 12032 x 9024. Tak jak w poprzedniku, pojedyncze piksele mają wielkość 0.8 µm, a po połączeniu - 1,6 µm. 


Nad właściwym ustawieniem czułości czuwać ma technologia Smart-ISO, która w inteligenty sposób dobiera wartość ISO w zależności od ilości światła w otoczeniu - gdy jest jasno, czułość jest maksymalnie obniżana, by zapewnić jak najmniejszy szum. W ciemnym otoczeniu Smart-ISO zwiększa czułość, ale dzięki łączeniu pikseli Tetracell możliwe jest zachowanie niskiego poziomu szumów i uzyskanie ostrego obrazu.

Nowa matryca Samsunga pozwala na nagrywanie wideo 6K (6016 x 3384) w 30 kl./s.

Zobacz: Xiaomi szykuje telefon marki Redmi z aparatem 64 Mpix
Zobacz: Realme pracuje nad telefonem z aparatem 64 Mpix. Urządzenie zadebiutuje w Indiach

Prezentując sensor ISOCELL Bright HMX, Samsung podkreślił, że jest to owoc współpracy z Xiaomi - obydwie firmy działały razem od wczesnych etapów projektowych. Zdaniem producenta, matryca wnosi do smartfonów jakość osiąganą dotąd przez tylko niektóre aparaty DSLR.

Matryca ISOCELL Bright HMX trafi do masowej produkcji już w tym miesiącu, więc wkrótce należy spodziewać się jej w nowym smartfonie Xiaomi - najprawdopodobniej będzie to Mi Mix 4. Zagadką jest to, czy później pojawi się też w produktach innych firm niż Xiaomi.

Zobacz: Xiaomi Mi Mix 4 - FCC potwierdza szybkie ładowanie
Zobacz: Xiaomi przyśpiesza bezprzewodowe ładowanie. 20W w Mi Mix 4

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Samsung

Źródło tekstu: Samsung Electronics, GSM Arena

Przewiń w dół do następnego wpisu