DAJ CYNK

Samsung prezentuje czujnik Isocell HP3 200 Mpix

Marian Szutiak

Sprzęt

Samsung Isocell HP3 200 Mpix prezentacja

Samsung zaprezentował nowy czujnik fotograficzny o rozdzielczości 200 Mpix. Isocell HP3 oferuje technologię Quad Pixel oraz autofocus Super QPD.

Samsung pokazał następcę ubiegłorocznej matrycy fotograficznej Isocell HP1 o rozdzielczości 200 Mpix. Nowy czujnik jest nieco mniejszy od swojego poprzednika (1/1,4" zamiast 1/1,22") co przekłada się również na mniejsze piksele (0,56 μm zamiast 0,64 μm). Isocell HP3 pozwala dzięki temu o około 20% zmniejszyć powierzchnię modułu fotograficznego w smartfonie, co przełoży się na smukłość urządzeń premium.

Zobacz: Samsung pokazał możliwości aparatu 200 Mpix
Zobacz: Samsung Galaxy S23 Ultra z aparatem 200 Mpix? To możliwe

Technologia Tetra Pixel

Nowa matryca fotograficzna Samsunga korzysta z technologii Tetra Pixel. Polega ona na łączeniu czterech pikseli w jeden, w dodatku dwustopniowo. Dzięki temu będzie można "przekształcić" piksele 0,56 μm przy rozdzielczości 200 Mpix w piksele 1,12 μm przy rozdzielczości 50 Mpix oraz 2,24 μm przy rozdzielczości 12,5 Mpix. Ten ostatni przypadek, w którym 16 pikseli działa jak jeden, może się szczególnie przydać w nocy, gdy ilość światła docierającego do czujnika jest bardzo mała.

Samsung Tetra Pixel

Autofocus Super QPD

Rozwiązanie Super QPD oferuje możliwość automatycznego ustawiania ostrości dla wszystkich sensorów. Wykorzystuje on pojedynczą soczewkę nad czterema sąsiednimi pikselami, by wykryć różnice fazowe zarówno w kierunku poziomym, jak i pionowym. Dzięki temu, jak twierdzi Samsung, autofocus działa szybciej.

Isocell HP3 200 Mpix pozwoli nagrywać filmy 8K z szybkością 30 klatek na sekundę lub 4K z szybkością do 120 klatek na sekundę.

Funkcja Smart-ISO Pro

Funkcja Smart-ISO Pro łączy informacje o obrazie, uzyskane przy niskim i wysokim ISO, w celu utworzenia obrazu HDR. Jej ulepszona wersja korzysta dodatkowo z obrazu ze średnim ISO, co poszerza zakres dynamiki matrycy. Końcowy efekt to zdjęcie z 14-bitową głębią kolorów.

Isocell Smart-ISO Pro

W razie potrzeby, Smart-ISO Pro umożliwi też przełączenie się na obrazy o 12-bitowej głębi kolorów.

Dostępność

Samsung wysyła już nowe czujniki Isocell HP3 GN5 do producentów smartfonów. Ich masowa produkcja ma ruszyć jeszcze w tym roku. Wciąż możemy oczekiwać, że nowa matryca 200 Mpix znajdzie się w przyszłorocznym Galaxy S23 Ultra. Czas pokaże, czy tak się stanie w rzeczywistości.

Zobacz: Najlepszy telefon do zdjęć – ranking na czerwiec 2022
Zobacz: Dobry telefon 5G? Nie musi być drogi. Nasze TOP5

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak / Telepolis.pl, Samsung

Źródło tekstu: Samsung, fonearena