DAJ CYNK

Nokia 7 Plus przyłapana na wysyłaniu danych na chińskie serwery

Dodane przez: msnet

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 8062

Fińskie władze zbadają smartfony HMD Global pod kątem nieautoryzowanego wysyłania danych na serwery zlokalizowane w Chinach.

Zaczęło się od tego, że w lutym norweski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny NRK otrzymał wiadomość od Henrika Austada, który monitorował ruch na swojej Nokii 7 Plus. Zauważył on, że smartfon często kontaktował się z serwerem o adresie zzhc.vnet.cn, wysyłając tam paczki danych w niezaszyfrowanej formie. Za każdym razem, gdy telefon był włączany oraz ekran był aktywowany lub odblokowywany, na serwer w Chinach trafiały takie dane, jak położenie geograficzne smartfonu, numer karty SIM i numer seryjny urządzenia

Przeprowadzono małe śledztwo, którego celem było zidentyfikowanie, do kogo należy domena, pod którą trafiały dane z Nokii. Znaleziono dzięki temu powiązania adresu z China Telekom, operatorem telekomunikacyjnym z ponad 300 milionami klientów mobilnych. Podczas badania trafiono także na tweet badacza bezpieczeństwa Dirka Wettera. On również monitorował ruch sieciowy swojego smartfonu Nokia 7 Plus i zobaczył te same pakiety danych, wysyłane na chiński serwer.

Mogło dojść do pomyłki przy instalacji oprogramowania w smartfonach

Jak twierdzi NRK, producent smartfonów przyznał, że nieokreślona liczba telefonów Nokia 7 Plus przesyłała dane do chińskiego serwera, nie ujawniono jednak, kto jest jego właścicielem. Agencja Reuters z kolei uzyskała od HMD Global zapewnienie, że żadne dane osobowe nie zostały udostępnione osobom trzecim, a także że nie mogły one posłużyć do identyfikacji użytkownika smartfonu.

HMD Global poinformował także, że problem został spowodowany błędem w procesie instalacji oprogramowania w pojedynczej partii jednego modelu urządzenia i został rozwiązany poprzez aktualizację software'u, która miała miejsce w lutym bieżącego roku. Trafiła ona na prawie wszystkie egzemplarze Nokii, których dotyczył problem.

Nadal nie jest jasne, jakie dane zostały przesłane na serwer i dlaczego tak się stało. Fiński rzecznik praw obywatelskich Reijo Aarnio powiedział agencji Reuters, że zbada, czy naruszenia dotyczyły danych osobowych i czy istniało uzasadnienie prawne.

Zobacz: Nokia 9 PureView dostępna w przedsprzedaży w Polsce. To pierwszy na świecie smartfon z 5 obiektywami z tyłu
Zobacz: Nokia 3310 vs Galaxy S10 w ekstremalnym teście wytrzymałości
Zobacz: HMD Global pokazuje na MWC 2019 pięć nowych Nokii. Wśród nich jest długo wyczekiwana Nokia 9

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: nrkbeta.no, Reuters

Przewiń w dół do następnego wpisu