DAJ CYNK

Meizu 17 z 5G dopiero jesienią 2020 roku?

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 4514

Firma Meizu uchyliła rąbka tajemnicy na temat planowanego od dawna smartfona z obsługą sieci 5G. Taki model, zapowiadany już wcześniej jako Meizu 17, jest w fazie rozwoju, ale na jego premierę trzeba będzie poczekać aż do przyszłego roku.

Doniesienia o Meizu 17 pojawiły się już kilka miesięcy temu. Do powstania tego smartfona wykorzystany miał być projekt koncepcyjnego Meizu Zero, który zachwycił obudową całkowicie pozbawioną przycisków i gniazd, a później poniósł dotkliwą porażkę w kampanii crowdfundingowej na Inidegogo. Dla Meizu większym jednak problemem niż wzornictwo okazuje się dobranie specyfikacji technicznej, która zapewni bezawaryjną pracę w sieciach 5G.

Meizu pracuje nad wejściem na rynek smartfonów 5G już od początku 2018 roku, jednak jak podaje chiński serwis branżowy ithome.com, premiera pierwszego z nich nastąpi najwcześniej w 2020 roku. Nie jest jednocześnie powiedziane, że będzie to Meizu 17, chociaż wiele na to wskazuje.

Dlaczego tak późno? Początek prac Meizu nad 5G przypadł na okres, gdy obowiązywał przejściowy standard sieci NSA (non-standalone), a nowszy SA (standalone) jeszcze nie został przyjęty przez 3GPP. Pierwszy prototyp urządzenia Meizu z 5G zapewniał jedynie zgodność z NSA, jednak wraz z pojawieniem się nowszego standardu, chiński producent zdecydował o porzuceniu dotychczasowego projektu i rozpoczęciu prac od nowa. To z kolei opóźniło całą dotychczasową roadmapę.

Zobacz: Meizu 16Xs oficjalnie zaprezentowany - Snapdragon 675, 6 GB RAM-u i bateria 4000 mAh
Zobacz: Spektakularna klęska Meizu Zero. Kampanię crowdfundingową wsparło 29 osób

Teraz Meizu zapowiada, że pierwszy działający prototyp uda mu się opracować na drugi kwartał 2020 roku. W trzecim natomiast zacznie testować działanie sygnału w sieci 5G, a komercyjny debiut planowany jest dopiero na czwarty kwartał 2020 roku.

Producent nie ujawnił jeszcze, z którego dostępnych w tej chwili na rynku chipów 5G chce skorzystać w swoim pierwszym smartfonie. Qualcomm X50, który pierwotnie miał być wykorzystany do łączności 5G w Meizu 17, zapewnia jedynie zgodność z przejściowym standardem 5G NSA, więc został przez producenta odrzucony. Pojawiły się też już nowsze chipsety: Kirin Balong 5000, Samsung Exynos 5100 i MediaTek Helio M70, zgodne z 5G SA. Który z nich trafi do Meizu 17? Pierwsze dwa mają na to niewielkie szanse, jako rozwiązania prawdopodobnie zarezerwowane dla własnych modeli Huawei i Samsunga. Pozostaje więc Helio M70, który miał już swoją oficjalną premierę, ale jeszcze nie jest dostarczany do producentów. To zapewne jedna z przyczyn, która zmusza  Meizu do odłożenia premiery model z 5G na przyszły rok.

Zobacz: Maxcom, dystrybutor Meizu w Polsce chwali się wzrostem zysków
Zobacz: Huawei prezentuje router 5G CPE Pro z obsługą sieci Wi-Fi 6. Urządzenie korzysta z nowego modemu Balong 5000

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Meizu

Źródło tekstu: ithome.com, gizchina.com

Przewiń w dół do następnego wpisu