DAJ CYNK

Sklep Google Play znów bałagani. Ten atak może dotknąć każdego

Arkadiusz Bała (ArecaS)

Bezpieczeństwo

Sklep Google Play znów bałagani. Miliony ofiar nowego ataku

W Sklepie Google Play odkryto kolejnego wirusa. Jego ofiarą miało paść ponad milion użytkowników.

Nie jest tajemnicą, że mimo usilnych starań Google do Sklepu Google Play regularnie przedostają się nowe wirusy, podszywające się pod inne, przydatne aplikacje. Eksperci firmy McAfee donieśli właśnie o kolejnym incydencie tego typu. W repozytorium odkryto nowy adware, który miał trafić na ponad milion urządzeń.

HiddenAds - nowy wirus w Sklepie Play

Złośliwy program funkcjonuje pod nazwą HiddenAds, choć w sklepie Play podszywał się pod szereg aplikacji do czyszczenia i przyspieszania telefonów. Najpopularniejsza z nich miała być pobrana ponad milion razy, a dwie inne posiadały na koncie ponad 500 tysięcy pobrań.

Kolejny wirus w Google Play. Ofiary liczone w milionach

Oczywiście żadna aplikacja nie robiła tego, co obiecywała w opisie. Zamiast tego ich jedyną rolą było wyświetlać agresywne reklamy podczas korzystania z urządzenia. Jednocześnie HiddenAds robiło wszystko, by jak najdłużej uniknąć wykrycia i usunięcia przez użytkownika. Aplikacja miała regularnie zmieniać swoją ikonę i opis, podszywając się m.in. pod ustawienia i Sklep Play.

Według danych udostępnionych przez McAfee, większość przypadków infekcji wirusem HiddenAds odnotowano w Chinach i to ten rynek wydaje się być głównym obiektem zainteresowania ze strony cyberprzestępców. Mimo to zalecamy ostrożność - także w przypadku instalowania aplikacji z oficjalnych źródeł. Jak widać nawet gigantyczna popularność aplikacji nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa przed złośliwym oprogramowaniem.

Zobacz: Telegram z niespodzianką rozwali Windowsa, antywirus nie pomoże
Zobacz: Sklep Google Play. Te szkodliwe aplikacje pobrało 10 mln osób

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: BigTunaOnline / Shutterstock.com, McAfee

Źródło tekstu: McAfee