DAJ CYNK

Nie tylko mObywatel. Rząd ma dla Polaków nową aplikację

Karolina Mirosz (mkina)

Aplikacje

Nie tylko mObywatel. Rząd ma dla Polaków nową aplikację

Choć na hasło rządowa aplikacja zazwyczaj myślimy jedno, mObywatel, Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków stworzył właśnie coś innego. Tym razem związanego z historią i kulturą.

Zgodnie z sondażami 85 procent Polaków uznaje ochronę zabytków za bardzo istotne działania. Niestety, pomimo że zwiedzenia pozostałości po historycznych zabudowaniach jest drugą najczęstszą aktywnością związaną z kulturą, osobiście doświadcza jej jedynie 20 procent respondentów.

Uplasowanie zwiedzania na drugim miejscu, zaraz po koncertach muzyki rozrywkowej, pokazuje jednak, że istnieje potencjał do rozwijania tego obszaru zainteresowań Polaków. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków podjął już działania mające na celu wypromowanie i zwiększenie tego rodzaju aktywności poprzez specjalną aplikację, portal internetowy oraz kwartalnik. Wszystkie z nich wystartowały w pierwszy dzień wakacji.

Kompleksowy dostęp do zabytków

Andrzej Gut-Mostowy, Sekretarz stanu w Ministerstwie sportu i turystyki oraz Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. promocji polskiej marki, deklaruje:

Aplikacja, portal i kwartalnik będą wspólnie stanowić źródło inspiracji dla turystów i pasjonatów zabytków i historii, aby umożliwić im poznanie Polski w dostępny sposób. To funkcjonalne kompendium wiedzy podane w innowacyjny sposób. Każdy turysta łatwo znajdzie atrakcje turystyczne dotyczące zabytków i zaplanuje zwiedzanie. Ponad 80% Polaków uważa, że zabytki są ważne i chce je lepiej poznać. Dostarczamy narzędzie, które to ułatwi 

Połączenie informacji w wersji drukowanej, cyfrowej oraz dostarczanych za pośrednictwem aplikacji ma umożliwić zwiedzanie zabytków większej liczby ludzi. Celem stworzenia kompleksowego rozwiązania jest usatysfakcjonowanie osób zajmujących się turystyką hobbistycznie oraz tych szukających ciekawych miejsc jednorazowo podczas wakacji. Dostęp do wszystkich źródeł możliwy będzie w domu jak i podczas wyjazdów, co pozwoli lepiej planować czas wolny.

Pierwsza polska aplikacja o zabytkach

Pierwsza polska aplikacja dedykowana zabytkom, nosi nazwę MonumentApp. Ma ona zawierać informacje na temat zabytków usytuowanych na terenie Polski oraz stanowić miejsce aktywności korzystających. Użytkownicy będą mieli możliwość dodawania opisów i zdjęć zabytków, dzielenia się z innymi własnymi odkryciami, a także tworzenia map przydanych do planowania zwiedzania.

Nie tylko mObywatel. Rząd ma dla Polaków nową aplikację

Aplikacja udostępniać będzie także gotowe trasy wycieczek podzielone tematycznie, na przykład związane z serialami czy postaciami literackimi. Dodatkowo wybierając dany zabytek poznamy czas w jaki zwiedzimy dane miejsce, cenę biletu wstępu do niego oraz atrakcje znajdujące się w okolicy.

Portal uzupełnieni aplikację

Portal dostępny pod adresem spotkaniazzabytkami.pl, będzie uzupełnieniem aplikacji. Jego celem jest dostarczenie większego zakresu informacji na temat danego miejsca, które z powodu ograniczeń aplikacji nie zostały w niej umieszczone. Strona internetowa zwiera artykuły na temat badań naukowych lub wydarzeń lokalnych, a także ilustracje przedstawiające zabytki.

Nie tylko mObywatel. Rząd ma dla Polaków nową aplikację

Kwartalnik „Spotkania z zabytkami” wydawany jest już ponad 45 lat, ostatnio zmienił jednak wydawcę, format oraz objętość. Ma ona prezentować treści historyczne oraz kulturowe w formie łatwo dostępnej dla każdego czytelnika.

Kompleksowe rozwiązanie do poznawania zabytków Polski, ma prezentować piękno naszego kraju, odkrywać mało znane atrakcje turystyczne oraz zwiększyć wiedzę społeczeństwa na temat historii państwa.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: spotkaniazzabytkami.pl/ MonumentApp/ Shutterstock/Irina Shatilova

Źródło tekstu: gov.pl