DAJ CYNK

mObywatel: nowa aktualizacja ułatwi podróże z certyfikatem COVID

Mieszko Zagańczyk

Aplikacje

mObywatel

Aplikacja mObywatel doczekała się aktualizacji. Jej twórcy wprowadzili tam dodatkowe kody QR uzupełniające Unijny Certyfikat COVID. Mogą się one przydać podczas podróży zagranicznych.

Do sklepów App Store i Google Play trafiła właśnie najnowsza odsłona aplikacji mObywatel – wersja oznaczona numerem 3.1.1 (18.119) dla Androida oraz numerem 2.4.1 (588) dla iOS-a. Dzięki niej Unijny Certyfikat COVID można uzupełnić o dodatkowe kody QR. Kody odpowiadają każdej z przyjętych dawek szczepienia przeciwko COVID-19.

Autorzy aplikacji przekonują, że ta zmiana jest szczególnie ważna dla podróżujących.

Zależnie od systemu informatycznego służącego w danym kraju do weryfikacji unijnych certyfikatów, okazujemy ostatni lub przedostatni kod QR. Dlatego bardzo ważne jest, by przed podróżą wykonać trzy proste zadania: zaktualizować aplikację mObywatel, odświeżyć certyfikat korzystając z najnowszej wersji aplikacji mObywatel oraz zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danym kraju

– tłumaczy Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Informacje o aktualnie stosowanych procedurach związanych z COVID-19 w Europie powinny być dostępne u organizatora wyjazdu (np. biuro podróży), na stronach przewoźników i linii lotniczych, znajdują się też na stronach MSZ i na stronach Unii Europejskiej.

Zobacz: Paszport covidowy już jest w aplikacji mObywatel

Jak pobrać dodatkowe kody do aplikacji mObywatel?

Żeby pobrać dodatkowe kody do mObywatela, najpierw trzeba zaktualizować aplikację mObywatel, korzystając wyłącznie z oficjalnych sklepów App Store i Google Play. Instalacja z innych miejsc naraża nas na fałszywe wersje aplikacji.

Po zaktualizowaniu mObywatel należy wybrać kafelek Unijny Certyfikat COVID, co wyświetli ostatni pobrany kod QR. Następnie w dolnym menu trzeba wybrać opcję „Odśwież”. Wtedy do aplikacji pobrane zostaną wszystkie aktualnie dostępne kody QR. Będzie je można wyświetlić, wybierając z głównego menu poszczególne wersje. Takie też menu będzie się wyświetlać po włączeniu mObywatela i wybrania ikony Unijny Certyfikat COVID.

W aplikacji wyświetlane będą wszystkie kody QR otrzymane w ramach szczepienia podstawowego przeciwko COVID-19 oraz kody otrzymane w ramach dawki przypominającej. Kody można pobrać pod warunkiem prawidłowego zarejestrowania szczepienia przez punkt szczepień.

Informacja o trzeciej dawce jest dostępna zazwyczaj kilkanaście minut po wprowadzeniu informacji do systemu przez punkt szczepień (w uzasadnionych przypadkach termin ten może być przedłużony).

Jednak nie wszystkie kody znajdą się w mObywatelu. Chodzi o kody otrzymane w ramach dawki uzupełniającej, czyli dla osób z zaburzeniami odporności. Kody te nie są dostępne w Unijnyn Certyfikacie COVID. Dawka uzupełniająca nie przedłuża ważności certyfikatu.

Zobacz: mObywatel: 200 tysięcy testerów nowej wersji aplikacji. Ty też masz szansę!
Zobacz: Jeśli mObywatel, to głównie na Androidzie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: KPRM

Źródło tekstu: KRPM

Przewiń w dół do następnego wpisu