DAJ CYNK

Aplikacja "Kwarantanna domowa" to strzał w dziesiątkę

Jakub Szczęsny

Aplikacje

Koronawirus kwarantanna domowa

Aplikacja "Kwarantanna domowa" ma za zadanie odciążyć służby w sprawdzaniu obywateli pod kątem stosowania się do obowiązku pozostania w konkretnym miejscu przez pewien czas. Wygląda na to, że program osiąga postawione mu cele - korzysta z niego już ponad 10 000 osób. 

Zobacz: Orange na kartę: nowe promocje dla obywateli Ukrainy

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia w ostatnim raporcie dotyczącym sytuacji epidemiologicznej w Polsce, 55301 osób jest objętych kwarantanną (stan na 23.03.2020). Oznacza to, że około 18 procent osób, które znajdują się w kwarantannie za pomocą aplikacji melduje się w miejscu jej odbywania. 

Stworzyliśmy tę aplikację, aby ułatwić odbycie obowiązkowej kwarantanny domowej. Dzięki niej zyskujemy możliwość szybszej komunikacji ze służbami, ale i dostęp do opieki 

Marek Zagórki - minister cyfryzacji

Jak działa aplikacja "Kwarantanna Domowa"? Użytkownik objęty kwarantanną instaluje program na telefonie lub tablecie z systemami: Android 6.0+ lub iOS 10.3+. Urządzenie mobilne musi zapewniać łączność GPS, mieć dostęp do internetu oraz oferować moduł fotograficzny 5 MP+ z możliwością nagrywania filmów. Użytkownik otrzymuje dane, którymi może zalogować się do aplikacji i za ich pomocą następuje uwierzytelnienie. Po zakończeniu okresu odbywania kwarantanny, wszystkie dane są usuwane. 

 

 

 

Zadaniem osoby znajdującej się w kwarantannie jest konieczność wykonania prostych zadań (np. zrobienie sobie selfie w miejscu odbywania kwarantanny). W trakcie wykonywania poleceń urządzenie rejestruje aktualną lokalizację sprzętu z zainstalowaną aplikacją i określa, czy użytkownik znajduje się tam, gdzie powinien. Jeżeli użytkownik nie wykona zadania po wysłaniu powiadomienia, otrzymuje kolejne przypomnienie. Jeżeli nie zareaguje na nie, powiadomione zostaną służby, które dokonają fizycznej inspekcji w miejscu odbywania kwarantanny. 

Aplikacja "Kwarantanna domowa" jest dostępna jedynie dla osób, które odbywają obowiązkową kwarantannę. Wśród jej funkcji jest możliwość szybkiego połączenia się ze służbami (np. celem zgłoszenia, że nasz stan znacząco się pogorszył). Jak zapewnia Minister Cyfryzacji, wkrótce zostaną dodane do niej nowe funkcje.  

Zobacz: UPC: pakiet FILMKLUB na kwarantannę #zostanwdomu

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji