DAJ CYNK

Google robi rewolucję. Zapomnij, co wiesz o wyszukiwaniu

Marian Szutiak

Aplikacje

Google Mapy wyszukiwarka nowe funkcje

Google chce, by wyszukiwanie informacji było bardziej naturalne. Dlatego zapowiada wprowadzenie nowych funkcji do swojej wyszukiwarki internetowej, Map i innych usług.

Podczas wydarzenia Search On 2022 firma Google pokazała, w jaki sposób można wykorzystać sztuczną inteligencję do ulepszenia usług giganta związanych z pozyskiwaniem informacji. Nowe sposoby wyszukiwania informacji to nie tylko "zwykłe" pole wyszukiwania, ale również interfejsy, które przypominają bardziej funkcjonowanie naszych umysłów i które są tak wielowymiarowe jak my, istoty ludzkie.

Wyobrażamy sobie świat, w którym będziecie znajdować dokładnie to, czego szukacie, łącząc obrazy, dźwięki, tekst i mowę, tak jak ludzie robią to naturalnie. Będziecie zadawać pytania, używając mniejszej liczby słów – lub w ogóle bez słów – a my i tak zrozumiemy dokładnie to, co macie na myśli. Będziecie odkrywać informacje uporządkowane w sposób, który ma dla Was sens. 

Takie wyszukiwanie uznajemy za bardziej naturalne i intuicyjne – i jesteśmy na długiej ścieżce, aby wprowadzić tę wizję w życie dla ludzi na całym świecie. Aby dać Wam wyobrażenie o tym, jak zmieniamy przyszłość naszych usług związanych z pozyskiwaniem informacji, przedstawiamy 3 nowe rozwiązania, które pokazaliśmy na konferencji Search On.

– czytamy na blogu Google

Zobacz: Adware w Google Play i App Store – 13 milionów pobrań
Zobacz: Zapnij pasy. Google Chrome kończy z blokowaniem reklam

Wyszukiwanie wizualne jest bardziej naturalne

Aparat fotograficzny to nie tylko narzędzie pozwalające zachować wspomnienia czy tworzyć treści. Jest to też świetny sposób na korzystanie z informacji i poznawanie otaczającego nas świata. Temu miał służyć wprowadzony w 2017 roku Obiektyw Google, który pozwala wyszukiwać to, co widzimy, za pomocą aparatu fotograficznego lub obrazu.

Kolejny krok to multiwyszukiwanie. To nowy sposób wyszukiwania za pomocą obrazów i tekstu jednocześnie. To tak, jakbyśmy wskazywali coś palcem i zadawali znajomym pytania na ten temat. Multiwyszukiwanie w wersji beta zostało wprowadzone na początku roku w USA, a podczas Search On Google ogłosił, że w najbliższych miesiącach rozszerzy je na ponad 70 języków. Dzięki funkcji „multiwyszukiwanie w pobliżu” możemy zrobić zdjęcie nieznanej rzeczy, takiej jak danie lub roślina, a następnie znaleźć ją w znajdującej się w bliskiej okolicy restauracji czy sklepie ogrodniczym. Jesienią tego roku funkcja ta ruszy w języku angielskim w USA.

Wyszukiwanie wizualne

Wyszukiwanie wizualne trafia też do Map Google, a konkretnie do funkcji Live View. Wystarczy skierować obiektyw aparatu w wybraną stronę, by zobaczyć, co znajduje się wokół nas.

Tłumaczenie otaczającego nas świata

Rozpoznawanie wizualne przydaje się też do przełamywania barier językowych. Sztuczna inteligencja pozwoliła wyjść poza tłumaczenie tekstów na rzecz tłumaczenia obrazów. Już teraz usługa Google, służąca do tłumaczenia tekstów na obrazach, jest używana ponad miliard razy w miesiącu. Jednak faktyczny sens przynosi dopiero kombinacja słów i kontekstu, takiego jak obraz w tle.

Przetłumaczony tekst jesteśmy teraz w stanie wtopić w tło dzięki technologii systemów uczących się zwanych generatywnymi sieciami przeciwstawnymi (Generative Adversarial Networks, GAN). Więc jeśli na przykład skierujecie kamerę na czasopismo w innym języku, zobaczycie teraz przetłumaczony tekst realistycznie nałożony na zdjęcia, na których się znajduje.

– zapowiada Google

Google tłumaczenie

Świat pełen realistycznych widoków

Google chce ułatwić nam odkrywanie prawdziwego świata, do czego ma się przysłużyć rozwój technologii rozpoznawania obrazów i modeli predykcyjnych. Dzięki nim mapy 2D ewoluują w stronę wielowymiarowego widoku świata rzeczywistego, w którym można odnieść wrażenie, że faktycznie jest się w danym miejscu. I tak dochodzimy do nowej funkcji w Mapach Google, którą jest widok imersyjny z przydatnymi wskazówkami, takimi jak pogoda czy stopień zatłoczenia danego miejsca.

Załóżmy, że chcecie spotkać się z przyjaciółką w restauracji. Możecie przybliżyć widok na okolicę i restaurację, aby poczuć, jak może tam być w czasie, gdy planujecie spotkanie, wizualizując sobie takie rzeczy jak ruch w lokalu i pogoda. Dzięki połączeniu naszych zaawansowanych zdjęć świata z opracowanymi przez nas modelami predykcyjnymi możesz doświadczyć tego, jak w danym miejscu będzie jutro, w przyszłym tygodniu, a nawet w przyszłym miesiącu. Dziś poszerzamy pierwszą wersję tej funkcji o widok z lotu ptaka na 250 punktów orientacyjnych, a w najbliższych miesiącach widok imersyjny pojawi się w 5 dużych miastach (i w kolejnych niewiele później).

– wyjaśnia Google

Google widok imersyjny

Kilka opisanych powyżej nowości w usługach firmy Google to oczywiście nie wszystko, co gigant pokazał czy zapowiedział podczas wydarzenia Search On 2022. Te i inne nowości trafią do aplikacji Google'a w najbliższych miesiącach.

Zobacz: Rosja znów obrywa. iPhone powoli staje się tam bezużyteczny
Zobacz: Biedronka się popisuje. Skorzystało już 4 mln klientów

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: JHVEPhoto / Shutterstock.com, Google

Źródło tekstu: Google

Przewiń w dół do następnego wpisu