DAJ CYNK

iOS 16.1 i iPadOS 16.1 oficjalnie. Co nowego?

Marian Szutiak

Aplikacje

Apple wydaje iOS 16.1 oraz iPadOS 16.1. Zobacz, co nowego

Firma Apple wydała najnowsze wersje swoich systemów operacyjnych. Jest iOS 16.1 oraz iPadOS 16.1, ale też watchOS 9.1 i tvOS 16.1.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, firma Apple wydała nowe wersje systemów operacyjnych dla swoich urządzeń. Cykl wydawniczy i numery wersji ponownie zostały zsynchronizowane, ponieważ wśród nowego oprogramowania jest też pierwszy stabilny iPadOS z serii 16.x.

Co nowego w iPadOS 16.1

Nowy system operacyjny dla iPadów został wyposażony w odnowioną wielozadaniowość o nazwie Stage Manager. Automatycznie organizuje ona aplikacje i okna oraz pozwala tworzyć nakładające się okna o różnych rozmiarach, przeciągać i upuszczać okna itp. Funkcja jest dostępna dla iPada 12.9 3. generacji i nowszych, wszystkich iPadów Pro 11" oraz najnowszego iPada Air.

Zobacz: iPad Pro z układem M2 to nowy flagowy tablet Apple'a
Zobacz: Debiutuje nowy Apple TV 4K z obsługą HDR10+

Jeszcze w tym roku ma się pojawić aktualizacja Stage Managera, która wprowadzi pełną obsługę zewnętrznego wyświetlacza w rozdzielczości do 6K, podłączonego do iPadów napędzanych układami M1 i M2.

iPadOS 16.1 ma również nowe funkcje Wiadomości (edytuj, cofaj wysyłanie i oznaczaj rozmowy jako nieprzeczytane), zestaw inteligentnych narzędzi do e-maili (anuluj wysyłanie, zaplanuj wysyłanie, alerty o zapomnieniu o dołączeniu odbiorcy lub załącznika, przypomnienia o powrocie do wiadomości i lepsze wyszukiwanie), obsługę biblioteki zdjęć iCloud, nowe funkcje bezpieczeństwa i współpracy dla Safari. Przy okazji na iPadzie debiutuje aplikacja Pogoda.

iOS 16.1 z nowymi usprawnieniami i poprawkami

Najnowsza wersja systemu operacyjnego dla iPhone'ów przynosi na te urządzenia nowe funkcje, a także poprawki znalezionych błędów:

 • Udostępniana biblioteka zdjęć w iCloud:
  • Odrębne biblioteki pozwalające wygodnie dzielić się zdjęciami i wideo z maksymalnie pięcioma innymi osobami.
  • Reguły stosowane podczas konfigurowania i dołączania do biblioteki pozwalają łatwo dodawać do niej zdjęcia na podstawie daty zrobienia lub osób, które przedstawiają.
  • Filtry biblioteki umożliwiają szybkie wyświetlanie zawartości biblioteki udostępnianej, swojej biblioteki osobistej lub obu bibliotek.
  • Dzięki uprawnieniom oraz udostępnianiu edycji wszyscy użytkownicy mogą dodawać, edytować, oznaczać jako ulubione, uzupełniać podpisami oraz usuwać zdjęcia.
  • Przełącznik udostępniania w aplikacji Aparat pozwala wysyłać zdjęcia bezpośrednio do biblioteki udostępnianej (zawsze lub tylko, gdy inni użytkownicy biblioteki zostaną wykryci w pobliżu przy użyciu Bluetooth).
 • Wydarzenia na żywo:
  • Wydarzenia na żywo z aplikacji innych firm są dostępne w polu Dynamic Island oraz na zablokowanym ekranie (modele iPhone’a 14 Pro).
 • Portfel:
  • Funkcja udostępniania pozwala bezpiecznie udostępniać z Portfela kluczyki do samochodu oraz klucze do pokoju hotelowego i inne przy użyciu komunikatorów takich jak Wiadomości i WhatsApp.
 • Dom:
  • Obsługa Matter, nowego standardu łączności w inteligentnym domu, umożliwia współdziałanie wielu różnych inteligentnych akcesoriów domowych w różnych ekosystemach.
 • Książki:
  • Narzędzia Readera są automatycznie ukrywane po rozpoczęciu czytania.
 • Poprawki błędów:
  • Lista rozmów w Wiadomościach mogła zawierać rozmowy usunięte.
  • Zawartość pola Dynamic Island nie była dostępna podczas korzystania z funkcji Łatwy dostęp.
  • CarPlay mógł mieć problemy z nawiązaniem połączenia podczas korzystania z aplikacji VPN.

watchOS 9.1 oraz tvOS 16.1

watchOS 9.1 wydłuża żywotność baterii podczas takich aktywności, jak chodzenie na świeżym powietrzu, bieganie i wędrówki. Jest to możliwe dzięki zmniejszeniu częstotliwości pomiarów tętna i skanowania GPS na zegarkach Apple Watch Series 8, Apple Watch SE (2. generacji) i Apple Watch Ultra. Można też pobierać muzykę, gdy zegarek jest odłączony od ładowarki, za pomocą Wi-Fi i sieci komórkowej. Smartwatche obsługują teraz również technologię Matter.

tvOS 16.1 z kolei ma nowy wygląd Siri, wprowadza obsługę udostępnianych bibliotek zdjęć i obsługę Apple Watch-less Fitness+. Wsparcie rozwiązania Matter zostało również tu dodane.

Zobacz: Android 13 i One UI 5 trafiają na pokład serii Samsung Galaxy S22
Zobacz: mObywatel się ogarnął. Przestaje wkurzać Polaków biurokracją

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: DenPhotos / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Apple