DAJ CYNK

Nowa aplikacja od polskiego rządu: złóż donos na sprzedawcę

Mieszko Zagańczyk

Aplikacje

Nowa aplikacja rządowa: e-Paragony

Ministerstwo Finansów zachęca do pobierania nowej aplikacji – e-Paragony. Dzięki niej użytkownicy smartfonów z Androidem i iOS mogą zarządzać wydatkami, sprawdzać paragony z kodem QR, a także czujnie, obywatelsko zgłaszać nieprawidłowości do odpowiednich organów władzy.

Ministerstwo Finansów udostępniło nową aplikację e-Paragony. Jest ona bezpłatna i pozwala na rejestrowanie i analizę codziennych wydatków. Twórcy nowego narzędzia przekonują, że jest ono całkowicie bezpieczne i anonimowe.

Aplikacja e-Paragony pozwala zarządzać codziennymi wydatkami – można dodać cenę, sprzedawcę, kategorie i tagi, a także przypisywać do zakupów paragony – w tym celu należy zrobić zdjęcie papierowego paragonu. Można również dodać informację o gwarancji, a także przeglądać wcześniej zapisane dane o wydatkach i statystyki.  

Dzięki nowemu narzędziu użytkownik może też sprawdzić paragony z kodem QR, wystawione przez kasy wirtualne. To pozwala upewnić się, że paragon został wystawiony przez kasę zarejestrowaną w Centralnym Repozytorium Kas (CRK).

Zakres funkcji dostępnych na starcie może niespecjalnie zachęcać do instalacji, jednak Ministerstwo Finansów  zapewnia, że w przyszłości aplikacja zostanie rozbudowana o funkcję pobierania paragonu w postaci elektronicznej bezpośrednio z kasy, co niewątpliwie będzie istotnym udogodnieniem.

e-Paragony

Obywatelu, zgłaszaj nieprawidłowości!

Dość ciekawą, choć nieco kontrowersyjną opcją jest też możliwość zgłaszania nieprawidłowości dotyczących paragonów. Do wyboru jest 7 rodzajów zgłoszeń, np. brak paragonu, sprzedawca nie wydał paragonu albo zamiast paragonu wydał tzw. paragon kelnerski. Można też donieść, że została zaniżona stawka VAT, na paragonie są nieprawidłowe pozycje lub istnieje podejrzenie, że paragon jest fałszywy.

Dostęp do aplikacji jest zabezpieczany kodem PIN i dodatkowym hasłem, które ustawia się podczas aktywacji. Można też skorzystać z ustawień biometrycznych.

Ministerstwo Finansów przekonuje, że aplikacja jest bezpieczna i anonimowa. Nie gromadzi żadnych danych o aktywności użytkownika. Wszystkie informacje są zapisywane tylko w urządzeniu, z zapowiadaną na przyszłość możliwością utrzymywania ich w chmurze.

Aplikację można pobrać ze sklepu AppStore i Google Play

Zobacz: mObywatel: nowa aktualizacja ułatwi podróże z certyfikatem COVID
Zobacz: Rząd chce blokować Polakom telefony? Wyjaśniamy aferkę

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: wł.

Źródło tekstu: wl, Ministerstwo Finansów

Przewiń w dół do następnego wpisu